Connect with us

Çeviri

24 yıl önce dondurulan embriyo dünyaya geldi

1992’de dondurulan embriyo, 24 yıl aradan sonra başarılı bir şekilde dünyaya geldi. Emma adı verilen bebek, en uzun süre donmuş halde bulunan embriyo olarak tarihe geçti

24 yıldır donmuş halde olan embriyo başarılı bir şekilde dünyaya geldi. Bir dünya rekoru olarak, Tennessee`li bir kadın 1992`den beri donmuş halde korunan embriyoyu dünyaya getirdi.

3,7 kg ağırlığında ve 50 cm uzunluğunda olan Emma Wren `Tennessee, Standard Newswire` raporlarına göre 25 Kasım`da dünyaya geldi. 24 yıldır donmuş bir embriyo olması dışında normal bir doğum gerçekleştirildi.

Emma annesinden 1,5 yaş küçük

Emma 14 Ekim 1992`de donduruldu ve NEDC lab Direktörü Carol Sommerfelt tarafından 13 Mart 2017`de çözüldü. Embriyo donmuş embriyo transferi (FET) aracılığı ile Tina Gibson`a gönderildi. Bu Emma`yı en uzun süre donmuş halde bulunan embriyo olarak tarihe geçti.

Emma`nın babası Benjamin Gibson: “Emma çok güzel bir mucize. O kadar sene donmuş olmasına rağmen oldukça mükemmel duruyor.” dedi.

Olayın en ilginç tarafı ise Emma`nın annesinden sadece 1.5 yaş küçük olması. Gebeliği zamanında Emma`nın annesi: “Sadece 25 yaşında olduğumun farkında mısınız? Bu embriyo ile çok yakın arkadaş olabilirdik.” dedi.

Kaynak: Sputnik Çeviri: Melih Demirkanlı

 

Günün Haberleri

More in Çeviri