Connect with us

Dünya

ABD: “Karşılık vereceğiz”, Rusya: “Sonuçları ciddi olur”

BMGK’da Suriye’de kimyasal silah kullanıma ilişkin iddialar görüşüldü. ABD, karar ne olursa olsun Şam’a karşılık vereceklerini söylerken, Rusya, müdahalenin sonuçları konusunda uyardı

Suriye’deki kimyasal silah kullanımı iddiasına ilişkin BM Güvenlik Konseyi’nde yapılan oturum gergin geçti.

ABD, BM kararı ne olursa olsun Şam’a karşılık vereceklerini söylerken, Rusya ise bunun ciddi sonuçları olacağını belirtti.

ABD, İngiltere ve Fransa temsilcileri Suriye büyükelçisinin savunmasını dinlemeden toplantıyı terk etti. BM temsilcisi “İlk kez uluslararası güvenlikten endişeliyim” dedi.

Rusya: Kimyasal silah iddiaları yalan

Rusya’nın BM daimi temsilcisi Vassily Nebenzia tasarıyı değerlendireceklerini belirtirken şunları söyledi: “ABD, Fransa ve İngiltere’yi Suriye’de Rusya’ya karşı agresif bir politika yürütüyor.  Fransa ve İngiltere’nin hakaretleri, savaş yanlısı söylemleri ve yaptırımlarla körü körüne ABD’nin peşinden gidiyor. Rusya’ya karşı tutumun Soğuk Savaş dönemindeki kabul edilebilir söylemin de ötesine geçti. Kimyasal silah iddiaları yalan. ABD’ye ilgili kanallar aracılığıyla askeri müdahaleninin ciddi sonuçları olacağını ilettik.”

Rusya temsilcisi ayrıca Duma’da saldırı yapıldığı iddia edilen yerleri gezmeye davet etti.

BMGK kararı ne olursa olsun karşılık vereceğiz

ABD’nin BM daimi Temsilcisi Nikki Haley ise Esad rejiminin Ruslar tarafından verilen silahlarla ayakta kalmaya çalıştığını belirterek, “Bu saldırıyı kimler yapabilir? Sadece canavarlar yapabilir. Sorumluların vicdanı yok. Ölen çocukların fotoğraflarını burada gösterebilirdim ama bu saldırının sorumlu olan canavarın vicdanı da yok” diye konuştu.

Nikki Haley ise şöyle devam etti: “Bu tip insanların utandıracak ne gibi bir şey olabilir ki. Güvenlik konseyi geçtiğimiz yıl bu fotoğrafları gördüğü halde bir şey yapamadı. Rusların engelliyle karşıladı. Biz burada bu kimyasal saldırıyı kınıyoruz, ama Rusya vetosu sayesinde BMGK olarak bir şey yapamıyoruz. Ancak BMGK kararı ne olursa olsun, karşılık vereceğiz. Rusya’nın engelleme politikasına rağmen, ABD, Suriye halkının üzerine kimyasal silah atanlardan hesap soracak.”

Üç ülke büyükelçiyi dinlemedi

BM Suriye Özet Temsilcisi Staffan de Mistura da bağımsız bir soruşturma komisyonu kurulmasını isterken şöyle dedi: “Bölgesel ve küresel güçlerin yıkıcı ve hayal dahi edilemez sonuçlara neden olacak çıkar çatışmaları yüzünden Suriye meselesi ilk kez uluslararası güvenlikten endişe duyduğum bir noktaya ulaştı.”

Mistura saldırıda en az 49 kişinin öldüğü bilgisini de verdi.

Kürsüye suçlamalara yanıt vermek üzere Suriye Büyükelçisi’nin çıktığı sırada ABD, İngiltere ve Fransa’nın temsilcileri salonu terketti.

 

Günün Haberleri

More in Dünya