Connect with us

Güncel

‘Abdullah Gül 100 bin imza ile seçime katılacak’

11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 100 bin imza ile Erdoğan’ın karşısına çıkabileceği öne sürüldü

Sabah gazetesi Ankara temsilcisi Okan Müderrisoğlu, bugün yazdığı yazısında AKP’nin üzerinde ‘üç hesap’ yapıldığını ileri sürdü. Müderrisoğlu, bunlardan birinin AKP-MHP ittifakını bozma, diğerinin cumhurbaşkanlığı seçimi ile genel seçim arasında ayrım yapılması

Müderrisoğlu şunları yazdı;

“11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül üzerine kurulan denklemler. AK Parti’de, Gül’ün daha aktif olacağı, bunun altyapısını, hatta finansman ve kadro boyutunu da planladığı kanısı giderek pekişiyor. Burada da ‘iki ihtimal’ öne çıkıyor. İlk görüşe göre, Gül bir partinin veya muhalif bloğun adayı olarak sahne almayacak. Aksine, 100 bin imza ile daha bağımsız, hatta günlük polemik ve çekişmelerin dışında bir isim olarak konumlanacak. ‘Toplumsal uzlaşma, demokrasi, insan hakları, refah’ gibi kavramlar etrafında bir tür değerler siyasetinin temsilcisi olarak elini güçlendirecek.

İkinci görüşe göre, Gül ilk etapta pazarlık marjını artıracak. Erdoğan ve kurmaylarında, ‘Yarışa girebilirim, kazanamasam bile size kaybettirebilirim’ etkisi uyandıracak. Günün sonunda Erdoğan ile masaya oturarak, AK Parti’nin 2019-2023 şekillenmesinde yeniden söz sahibi olmayı deneyecek”

 

Günün Haberleri

More in Güncel