Connect with us

İçerden

Açlık grevindeki tutsakların ailelerinden açıklama

Elazığ Hapishanesi’nde kadın tutsakların açlık grevi devam ederken, aileler bir kez daha yakınlarıyla görüşemediler. Hapishanenin önünde açıklama yapan aileler tüm hukuksuz uygulamalardan vazgeçilerek tedavi ortamı hazırlanmasını istedi

Elazığ T Tipi Hapishanesi’nde tutsakların açlık grevi 56’ncı gününe girerken, tutsaklarla görüşmek için hapishaneye giden aileler, yakınlarını göremedi.

Hapishanenin kapısı önünde basın açıklaması yapan aileler adına açıklamayı tutsak Şengül Mehmetoğlu’nun eşi Hayati Mehmetoğlu yaptı. Mehmetoğlu, kimlik dayatması başta olmak üzere tüm hukuksuz uygulamalardan vazgeçilmesini istedi.

“Haksız uygulamalara son vererek tedavi ortamı hazırlayın”

Mehmetoğlu, Adalet Bakanlığı ve Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu ile görüşme yaptıklarını ve sorunun çözüleceğini beklemelerine karşın hayal kırıklığına uğradıklarını söyledi.

Mehmetoğlu açıklamasında, “Cezaevleri çeşitli keyfi yaptırımların uygulandığı yerler olmamalıdır, tam tersine tutuklular evrensel hukukta yer olan kriterlere göre insani ölçülerde geçirmelidir. Bugün itibariyle 49. güne girilmiş olan açlık grevi telafisi zor bir duruma doğru gitmektedir. En kısa sürede bu haksız uygulamalara son verilerek, açlık grevinde olan tutukluların tedavileri için gerekli ortam hazırlanmalıdır” dedi.

KHK ile getirilen “tek tip elbise” dayatmasını da değerlendiren Mehmetoğlu, “Zaten var olan OHAL hayatın doğal akışını tekleştirdiği gibi toplumsal huzursuzluğu da beraberinde getirmektedir. Bu yetmezmiş gibi daha yargılanmadan suçlu ilan eder gibi tutukluları toplumsal izalosyana tabi tutmak doğru değildir. Guantanamo başta olmak üzere birkaç yerde uygulanan bu tek tip kıyafet uygulaması insan bedenine, düşüncesine pranga vurmaktır” dedi.

 

Günün Haberleri

More in İçerden