Connect with us

Güncel

ADHK: Devrimci tutsaklar bir kez daha kazanacak

ADHK, “tek tip elbise” dayatmasına karşı ortak mücadele çağrısı yaptı ve “Devrimci tutsaklar bir kez daha kazanacak! Tek tip giymeyecek, onu paçavraya çevirecekler!” dedi

Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu (ADHK), KHK ile getirilen “tek tip elbise” dayatmasına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Devrimci tutsakları darbeci ortaklarıyla aynı tek tip elbiseye koyarak bir taşla iki kuş vurduğunu sanan AKP yanılıyor” ifadelerine yer verildi.

“Birleşik direniş safında on binlerce insan var”

Devrimcilerin açık askeri faşist cunta dönemlerinde bile tek tip elbise saldırısını can bedeli direnişlerle püskürttüğü vurgulanan açıklamada “Hem de dışarda en ufak bir yaprağın dahi kımıldamadığı, toplumun üzerine on kat ölü toprağı serildiği o günlerde” dendi.

Açıklamada devamla, “Oysa bugün ne mutlu bize ve hapishanelerdeki devrimci tutsaklara ki, Kenan Evren’in çömezi Erdoğan Diktatörlüğüne karşı, içerde ve dışarda tek tipleşmeyi dayatan KHK saldırılarına karşı, hayatın her alanında birleşik direniş saflarında barikat olacak on binlerce insan var. İzin vermeyecekler. İzin vermeyeceğiz.” dendi.

“AKP diktatörlüğü, adeta son kanlı finale hazırlanıyor”

AKP’nin hapishanelerde başta devrimci tutsaklar olmak üzere kendine muhalif olan herkesi tek tip elbiseyle ‘ölü canlar’ haline getirmek, paramiliter çetelere yargı serbestliği tanımak ve hücum mangaları haline getirerek hazır tuttuğu belirtilen açıklamada, “AKP diktatörlüğü, adeta son kanlı finale hazırlanıyor.” dendi.

Açıklamada devamla şu ifadelere yer verildi; “Bizler ADHK olarak, son 40 yılın Türkiye Kuzey Kürdistan’da ki faşist baskı ve kuşatma dalgaları üzerinden Avrupa ülkelerine akan, tüm toplumsal  kesimlerin yer alacağı geniş bir  muhalefet cephesinin, bu son  yeni saldırı dalgasına karşı birleşik bir karşı koyuş örgütlemesinin, yaşamsal önemde olduğunun altını önemle çiziyoruz. Devrimci tutsakları yalnız bırakmayan parti ve örgütler üstü bir sorumluluğun, tek tek bireylerden, tüm demokratik devrimci parti ve örgütlere kadar herkesin omuzlarında olduğunu hatırlatıyor, Tek Tip Elbise saldırısına karşı ortak, eş güdümlü ve eş zamanlı bir direnişin, hapishanelerdeki Devrimci Tutsakların duruşunu ve tutumunu eksen alan bir yönelim içinde ele alınıp örgütlenmesinin günün acil görevi olduğunu önemle hatırlatıyoruz.

Tek tek vicdan ve onur sahibi, duyarlı bireylerden, ezilen ulus ve inançtan kurumlara, demokratik devrimci kadın örgütlerinden, devrimci ve sosyalist partilere, bu saldırının sivri ucunun Devrimci Tutsaklar şahsında, tüm muhalif kesimlere olduğunu unutmadan, parçalı, tekil, rutin bir gelip geçici pretostoculukla yetinmeyen, bunu aşan stratejik bir duruş zemininde sürecin dalga kıranı olmayı hedefleyecek bir barikat kurmayı tüm Avrupa ülkelerinde önümüze bir görev olarak koymalıyız.

ADHK bu onurlu güncel görevin mütevazı sorumluluğunu, kalbinin attığı her yerde canla başla yerine getirmekten, bir an olsun tereddüt etmeyecektir.”

“Mutlaka kazanacağız”

Açıklamada son olarak, faşist diktatörlüğün topyekûn saldırı konseptini boşa çıkaracaklarını söyleyen ADHK şunları ifade etti; “Türkiye Kuzey Kürdistan’da açık iç savaş koşullarına göre kendini tahkim eden Saray Diktatörlüğüne karşı, ne Türk ve Kürt Halkının, ne de onların öncü devrimci tutsak yoldaşlarının direnişini yalnız bırakmayacak, dün olduğu gibi bugünde bu saldırıları birlikte püskürteceğiz.

Bu temelde kendine insanım diyen herkesi, faşizmin bu son hücumuna karşı BENDE VARIM diyerek, sorumluluk almaya, birleşik direnişin öznesi olmaya davet ediyor, mutlaka kazanacağız diyoruz.”

 

Günün Haberleri

More in Güncel