Connect with us

Güncel

AKP ve MHP arasında seçim sistemi krizi

AKP ve MHP ittifakında seçim sistemine ilişkin tartışmalar devam ederken, MHP iki ayrı listeyle, AKP ise tek listeyle seçime gitmek istiyor

Kulislerde Devlet Bahçeli’nin seçim barajı konusunda Erdoğan’a rest çektiği konuşulurken, seçim ittifakı konusunda da çalışmaların devam ettiği bildirildi.

AKP daraltılmış bölge ile dar bölge seçim sistemi üzerine çalışıyor. Ancak MHP’nin seçim sistemine karşı farklı düşünceleri olduğu ve sistemi görmeden adım atmayı düşünmediği öne sürüldü.

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun haberine göre, Bahçeli, seçim ittifakı konusunda, 3 Kasım 2019’da yapılacak seçimlerde, seçmenin kendi partisini de pusulada görmesi gerektiğini anlatmıştı. Bahçeli’nin iki farklı seçim listesini öngören formülüne göre, her parti aldığı oy kadar Meclis’te temsil edilecek.

Böylece partiler, “tüzelkişiliklerini koruyarak, seçim ittifakı oluşturabilecek.” Ancak AKP, tek liste ile ittifaka gidilmesinden yana. Tek liste ile ittifak yapıldığında ise “bir partinin alacağı artı oyların hangi partiye kayacağı” sorusu gündeme geliyor.

Böyle bir durumda da olası AKP ve MHP ittifakında “buçuk oyların MHP’ye gitmesi” hedefleniyor.

 

Günün Haberleri

More in Güncel