Connect with us

Güncel

ANAR anketi: AKP ve CHP düşüşte MHP baraj altı

ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu, yapılan son anketlerde AKP ve CHP’nin yüzde 3 oy kaybettiğini, MHP’nin yüzde 7’lere gerileyerek baraj altında kaldığını ifade etti

Milliyet Gazetesi yazarı Serpil Çevikcan bugünkü yazısında ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu ile yaptığı görüşmeyi aktardı. Yazıda, ANAR’ın anketlerinde, AKP’nin yüzde 46, MHP’nin yüzde 7, CHP’nin yüzde 22 olduğunu ifade edildi.

Buna göre AKP ve CHP’de 1 Kasım 2015 seçimlerine oranla yüzde 3’er kayıp yaşanırken, MHP ise baraj altında kaldı.Uslu ayrıca kayıpların büyük oranda İYİ Parti’ye gittiğini ifade etti ancak rakam vermedi.

Uslu ile Çevikcan’ın görüşmesinden HDP’ye dair hiçbir aktarım yapılmaması ise dikkat çekti. Daha önce farklı şirketler tarafından yapılan anketlerde HDP’nin barajın üstünde yüzde 11 bandında olduğu açıklanmıştı.

Uslu: Erken seçim olabilir

Uslu, erken seçim tartışmalarına ilişkin ise: “Yerel seçimde daha az oy alınması muhalefeti cesaretlendirir, Ak Parti seçmeninde de, ‘Oylar bu noktaya düştü’ algısı oluşturabilir. Seçime bu algıyla girilmek istenmez. İkincisi; enflasyon, faiz, işsizlik çift hanelerde. Çarklar dönüyor ancak 2018’de bir ‘take off’ (yükselme) gözükmüyor. Beklenmek istenmeyebilir.”

 

Günün Haberleri

More in Güncel