Connect with us

Güncel

Ankara’da Demirtaş yasağı

Selahattin Demirtaş’ın bugün Ankara’da görülecek davası nedeniyle Valilik, tüm eylem ve etkinlikleri yasakladı

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, bugün Ankara Sincan’da görülecek iki duruşması nedeniyle tüm eylem ve etkinlikler yasaklandı.

Ankara Valiliği yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

“17 Ocak 2018 tarihinde, başta Sincan Cezaevi/Adliyesi Kampüsü önü ve çevresi olmak üzere Ankara genelinde umuma açık alanlarda, kanuna aykırı her türlü toplanma, yürüyüş, oturma eylemi, anma toplantısı ve bu gibi eylemler, etkinlikler, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/c maddesine göre ilimiz sınırları içinde huzur ve güvenliğin sağlanması amacıyla, 2911 sayılı Toplantı Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. maddesi ve 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu’nun 11. maddesinin k ve m bendi hükümleri doğrultusunda yasaklanmıştır.”

Duruşma Sincan’da görülecek

Demirtaş’ın Ankara Adliyesi’nde görülecek duruşmaları da Sincan Hapishanesi Kampüsü 2 No’lu duruşma salonuna alındı.

Sincan Cezaevi Kampüsü 2 No’lu duruşma salonunda görülecek ilk duruşma saat 14:00’te başlayacak. Diğer mahkemenin duruşması, ilk duruşmanın ardından aynı salonda yapılacak.

Demirtaş, ilk davada 7 Haziran 2015 seçimleri öncesinde yaptığı konuşma nedeniyle “Süleyman Soylu’ya hakaret suçlaması” ile yargılanıyor.

İkinci davada da 10 Ekim Barış Mitingine yapılan bombalı saldırının hemen ardından, HDP İstanbul il binası önünde yaptığı açıklamadaki sözleri nedeniyle “Türkiye Cumhuriyeti Devletini ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini aşağılama” suçlamasıyla yargılanıyor.

 

Günün Haberleri

More in Güncel