Connect with us

Kadın

Aslı Tohumcu’dan açıklama

Aslı Tohumcu, Bavul Dergisi’nde yayımlanan yazısına gelen yoğun tepkilerin ardından açıklama yaparak, “Niyetim elbette taciz mağdurlarını incitmek, tacizi övmek ya da tacizciyi cesaretlendirmek değildi” dedi

Bavul Dergisi’nde yayınladığı yazının yoğun tepkiler alması üzerine açıklama yapan Aslı Tohumcu “Niyetim elbette taciz mağdurlarını incitmek, tacizi övmek ya da tacizciyi cesaretlendirmek değildi” dedi.

Bavul Dergisi’nin bu hafta yayınlanan sayısında #MeToo kampanyasına dikkat çekmek için yayınladığı ve birçok çevre tarafından “cinsiyetçi ve pornografik” bulunan yazıya ilişkin tepkiler üzerine yazının yazarı Aslı Tohumcu twitter üzerinden açıklama yaptı.

Yirmi yıldır erkek şiddetini yazıyorum

Tohumcu’nun açıklaması ise şöyle; “Bavul dergi Aralık yazım hakkında birkaç söz söylemem şart oldu. Kendi başımdan geçen tacizleri dergiye yazarken, niyetim elbette taciz mağdurlarını incitmek, tacizi övmek ya da tacizciyi cesaretlendirmek değildi. Yazım yüzünden eli, gözü ya da kalbi yanan kadınlar olması beni de üzüyor. Bu alanda benim gibi mücadele eden ve yazımı kendi yanlışı/doğrusu içinde değerlendiren, eleştiren insanlara da selam ederim.

Yirmi yıldır öykü ve romanlarımda kadınların ağzından erkek şiddetini yazıyorum. Bu yazıdaysa tam tersini, yani tacizcinin dilinden yazmayı denedim ve görünen o ki, hâlâ acısını hissettiğim travmamı aktarmakta kullandığım üslup sorunlu bulundu. Bunu tartışmak gerekir elbette. Ben dilimi böyle kurdum, bu derdi böyle vahşi bir dille anlatmak istedim. Söyleyin nasıl yapmalı? Tacizin ifşası konusunda literatür, atölye önerilerinizi bekliyorum. Tacizcilere yönelik öfkelerini bana kusanları da affediyorum. Diyeceğim, bugüne kadar yazdığım her kitapta niyetimin, özellikle bu konuda berrak ve açık olduğunu düşünüyorum.”

 

Günün Haberleri

More in Kadın