Connect with us

Güncel

Ayhan Bilgen: Ya OHAL bitirilecek ya da demokrasi

HDP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyen ve gündeme ilişkin konuları değerlendiren Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, OHAL’in bir an önce kaldırılması gerektiğini ifade etti

HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, basın toplantısı düzenleyerek gündeme ilişkin konuları değerlendirdi. Bilgen, OHAL’in bir an önce kaldırılması gerektiğini söyledi.

Bilgen konuşmasında ilk olarak HDP Tekirdağ İl Başkanı Salim Gümüş ve Metin Göktepe’yi andı.

İdris Baluken ve Sebahat Tuncel’e verilen cezaları değerlendiren Bilgen, “doğrudan doğruya demokratik siyaseti mahkum etmeye” yönelik olduğunu söyledi.

Mezarlar üzerinden güç gösterisi

Bitlis’te bulunan Garzan Mezarlığı’ndan cenazelerin çıkarılarak mezarlığın yıkılmasına da değinen Bilgen, “Mezarların ve cenazelerin bir tehdit olarak görülerek başka yerlere götürülmesi… Halen cenazelerine ulaşamayan aileler var. Böyle bir dönemde bu girişim acılarla oynamaktır. Mezarlar üzerinden gövde gösterisi, güç gösteresi yapmaktır” ifadelerini kullandı.

Elazığ hapishanesindeki açlık grevleri ve sürgünlere değinen Bilgen “Suruç’ta ölmemeyi başaran insanlar sürgün ediliyor. Elazığ Cezaevi hangi Adalet Bakanlığı’na bağlı? Oradaki gelişmeleri ilgili bir iyileşme yaşanmıyor. Herhalde oradaki gelişmeler başka bir iradeye bağlı.” dedi.

Diyanet İşleri Bakanlığı’nın kimi devlet kurumlarıyla aralarında kararlar alarak uygulama geliştirdiklerini belirten Bilgen, “Bizler çocuklarımızla ilgili, her türlü tercihi kendilerinin yapmasının hak olduğunu düşünüyoruz. Bunun dışında her türlü dayatma, laikliğe de aykırıdır dinin özü ile de çelişkilidir” dedi.

En temel gündem OHAL

Ülkenin en temel gündeminin OHAL olduğunu vurgulayan Bilgen, OHAL’in derhal kaldırılması gerektiğini söyledi ve şunları ekledi;  “En temel gündem OHAL. Bu bizim gündemimizde ama başka partilerin gündeminde seçimler var. Kim kiminle ittifak yapar, iki yıl önceden tutumlarını deklere eder bu onların tercihi. Sandık güvenliğini kendilerine dert etmemelerini ve OHAL koşullarında seçime gitmeyi içine sindirmelerini buna karşılık seçim barajı vs ile oyalanmalarını yadırgıyoruz. Türkiye’de seçme seçilme hakkına dair tek hak artık oy kullanma hakkıdır ve bunu güvenceye alacak bir durum yoktur.”

Ayhan Bilgen, OHAL’in uzatılmasına ilişkin bir soruya ise şöyle dedi; “Türkiye ya OHAL’i bitirecek ya da demokrasi iddiasını bütünüyle bitirecek. Ocak’taki ilk uzatmada usul ve şekil yönünde bile usulsüzlük yapılarak OHAL uzatıldı. Yapılmamış bir MGK’yi referans alarak bu tasfiye kararı Meclis’e gönderildi. OHAL o şekilde uzatıldı. Bütün bunlar suçtur. Sahte evrak kapsamındadır. OHAL’in daha fazla uzatılmaması gerektiğini, daha fazla insanın ekmeği ile oynanmaması gerektiğini söylüyoruz.”

Bahçeli işine baksın

Bilgen’e, Kürt bloku ile herhangi bir çalışmaları olup olmadığı da yöneltildi. Bilgen, bu soruya soruya “Genel olarak görüşme arayışları devam ediyor. Elbette Türkiye’nin bütün sorunlarının farklı çatılar altında olsalar da birlikte siyaset yapabilecek partilerin bir araya gelerek çözülebileceğini düşünüyoruz. Bunları değerli görüyoruz. Ortak çalışma platformlarını yaratmaya yönelik çalışmalarımızda sürüyor” yanıtını verdi.

Devlet Bahçeli’nin “HDP-CHP ve İyi Parti zaten bir aradalar” sözlerinin sorulması üzerine ise, Bilgen şunları söyledi: “Kendisi, hangi gündemle siyaset yapmak istiyorsa bizi bahane etmeden bunu yapabilir. Bütün toplumsal kesimlerle buluşmanın bu ülkede daha insanca yaşamak için ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Toplumun büyük kesimi OHAL mağdurudur bunun sona ermesi için bu kesimlerin güç birliği yapması gerekiyor.”

Her türlü eleştiriye açığız

HDP Kongre hazırlıklarını da ifade eden ve hazırlıklar temelinde konferansların yapıldığını söyleyen Bilgen, HDP’ye yönelik çeşitli kesimlerin öneri, eleştirileri ve değerlendirmelerini aldıklarını söyledi. Bilgen, “Biz her türlü eleştiriyi ve değerlendirmeyi cesaretle almak istiyoruz. Her türlü eleştiri ve değerlendirme bizim için motivasyon nedenidir. Değerlidir. Demokrasi için yeniden kuruluş kongresi olarak nitelendirdiğimiz kongre açısından bu eleştiriler değerli olacaktır. Parti içine oynamaya yönelik isim tartışmalarını ise gereksiz görüyoruz. Eskiden güvercinler şahinler ayrımı yapıyorlardı. Bu partiyi insanlar yönetiyor, onlar konuşuyor. Kaba tasniflerin siyasete, partimize ve demokrasiye faydası olmaz. Her türlü değerlendirmeyi eleştiriyi samimi bir şekilde ele alacağız. Herkes kurullarımızda aday olabilir. Kurullarda bir uzlaşma sağlanırsa ne ala, olmazsa yarışa katılabilinir. Ama sanki koltuk kavgası varmış gibi bir değerlendirme yapmak HDP’ye haksızlıktır. Başta Eş Başkanlarımız, burada siyaset yürüten bütün arkadaşlar açısından HDP’de bulunmanın bedel gerektirdiği ortadadır. Biz koltuk ve çıkarlar için siyaset yapmıyoruz” ifadelerini kulandı.

 

Günün Haberleri

More in Güncel