Connect with us

Güncel

Başsavcılık: 11 bin 480 kişiye ByLock iradesi dışında yüklendi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın açıklamasına göre 11 bin 480 kişinin telefonuna iradesi dışında ByLock yüklendi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamaya göre 11 bin 480 kişinin telefonuna iradesi dışında ByLock yüklendi.

“FETÖ”nün kriptolu mesajlaşma ağı olan ByLock’a ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı “ByLock örgüt içi gizli haberleşme amacıyla geliştirilmiş ve bu özelliğiyle yürütülen soruşturmalarda örgüt üyeliğinin ispatında başvurulan önemli bir delildir. Uygulamanın bu özelliği ile delil değeri Yargıtay içtihatlarıyla da teyit edilmiş, kişilerin bu ağa dahil olduğunu kesin kanaate ulaştıracak teknik verilerle tespiti halinde örgüt üyeliğinin dayanağı olacağı ortaya konulmuştur” dedi.

Karartma yapıldı

Açıklamada karartma yapıldığı belirtilerek şu ifadeler yer aldı; “Detaylı inceleme neticesinde, benzer özellikler taşıyan 11 bin 480 GSM kullanıcısının Bylock IP’sine yönlendirildikleri tespit edilmiştir. Bu karartmayı yapan şüpheliler konusunda soruşturma devam etmektedir. 11 bin 480 GSM numarasıyla ilgili tespitler il başsavcılıklarına, başsavcılıklara iletilmiş, raporlar ilgili mercilerle paylaşılmıştır. Bu gelişmeler ışığında GSM numarası kullanıcılarının hukuki durumlarının soruşturma dosyalarında yer alan diğer delillere göre yeniden değerlendirilmesi gerekmektedir.”

 

Günün Haberleri

More in Güncel