Connect with us

Emek

Beşiktaş Belediyesi işçileri: “İşimize mücadelemizle tekrar döneceğiz”

Beşiktaş Belediyesi’nde “güvenlik soruşturması” nedeniyle işten atılan 30’a yakın işçinin oturma eylemi 6’ncu gününde devam ediyor

Beşiktaş Belediyesi’nde işten atılan işçiler, eylemlerine 6’ncı gününde devam ediyor.

İstanbul Beşiktaş Belediyesi’nde 30’a yakın işçi “güvenlik soruşturması” gerekçesiyle işten atıldı. İşten atılan işçilerin başlattığı oturma eylemi 6’ncı gününde devam ediyor.

Belediye binası önünde açıklama yapan işçilerden Erkan Pelit, hiçbir gerekçe olmadan 2 Nisan gününden itibaren işten atılmaya başlandıklarını hatırlatarak, “Gruplar halinde işten atıldık. Gerekçe olarak 696 sayılı KHK ile ‘Güvenlik soruşturmaları’ ve ‘arşiv taraması’ önümüze sürüldü. İşten atılmalar hukuksuz olarak gerçekleşmiştir” dedi.

“Daha önce işimize direnerek geri döndük, mücadelemizle tekrar döneceğiz”

DİSK Genel-İş Sendikası İstanbul 1 Nolu Şubesi’nin kendileriyle ilgilenmediğini ileri süren Pelit, “Sendikalardan muhatap bulmadığımız gibi işin asıl sorumlusu belediye yetkililerinden de muhatap bulamıyoruz” dedi. “Beşiktaş Belediyesi taşeron işçileri olarak direnişlere yabancı değiliz” diyen Pelit, “Kendilerini ‘sosyal demokrat’ olarak gören bir belediyede 5 yıl içinde yapılan üçüncü kıyımdır. Daha önce işimize direnerek geri döndük, mücadelemizle tekrar döneceğiz” şeklinde konuştu.

Pelit, “696 sayılı KHK ile işten atılan taşeron işçilerin geri alınmasını istiyoruz. İşten çıkarılan arkadaşlarımızın hiçbir hak kaybına uğramadan aynı şekilde işlerine geri dönmelerini istiyoruz. İş, ekmek yoksa barış da yok” diye konuştu.

Açıklamanın ardından işçiler oturma eylemlerine devam etti.

 

Günün Haberleri

More in Emek