Connect with us

Güncel

Binlerce kişi bilimsel eğitim için bir araya geldi

Alevi Bektaşi Federasyonu ve Eğitim-Sen öncülüğünde “Laik, bilimsel, anadilde eğitim’’ mitingi binlerce kişinin katılımıyla coşkulu bir şekilde gerçekleştirildi

ABF ve Eğitim-Sen tarafından düzenlenen ve onlarca DKÖ ve devrimci kurumun katıldığı mitingde gerici, cinsiyetçi ve piyasacı eğitime karşı, bilimsel, anadilde eğitim vurgusu ve talebi haykırıldı.

Kartal’da bulunan Ahmet Şimşek Koleji önünde toplanan binlerce kişi pankart, döviz ve sloganlarla miting alanına doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş kolunun en önünde ‘’ Geleceğimize sahip çıkıyoruz. Eşit, parasız, bilimsel, anadilde eğitim’’ yazılı pankart taşındı.

Mitinge ABF’ ye bağlı başta Pir Sultan Abdal Dernekleri olmak üzere birçok Alevi Kurumu ve Eğitim-Sen’in yanı sıra onlarca DKÖ ve devrimci kurum katılım sağladı. Mitinge; SMF, Partizan, ESP, BDSP, Devrimci Parti, Mücadele Birliği, Alınteri, Kaldıraç, Halkevleri, HDP, HDK, Haziran Hareketi, TKP, ÖDP, EMEP, SEP ve daha birçok kurum kendi pankartları ve şiarları ile alandaki yerlerini aldılar.

Mitinge; Sosyalist Meclisler Federasyonu(SMF), ‘’Tekçi, Asimilasyoncu, Piyasacı eğitime karşı Sosyalizm mücadelesini yükseltiyoruz’’  ESP ‘’Aleviliğin inkârına, eğitimde asimilasyona hayır de örgütlen’’ Partizan ‘’Tekçiliğe, İnkâra, gerici sisteme karşı mücadeleye’’ HDK ‘’Tekçi, cinsiyetçi, gerici eğitime hayır’’ pankartları ile mitinge katıldılar.

Mitingde ayrıca HDP Eş genel başkan yardımcısı Aysel Tuğluk’un annesi Hatun Tuğluk’un cenazesine yönelik yapılan ırkçı faşist saldırı ve Sur’un yıkımını protesto eden pankart ve dövizlerde taşındı.

Demokrasi ve devrim mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan mitingde başta ABF ve Eğitim-Sen olmak üzere, bir çok kurum ve kişi tarafından günün anlam ve önemine dair konuşmalar gerçekleştirildi. Mitingde içinde Grup Munzur ve Yorum’unda olduğu ve onlarca sanatçının birlikte seslendirdikleri ezgiler kitleyle birlikte coşkulu bir şekilde söylendi.

Miting Cahit Sıtkı Tarancı’nın ‘’Memleket isterim’’ şiir ile sona erdi.

Günün Haberleri

More in Güncel