Connect with us

Güncel

Bozdağ: KHK 16 Temmuz sonrasını kapsamıyor

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ son çıkarılan KHK’ya ilişkin “Düzenleme 16 Temmuz sonrasını kapsamıyor” dedi

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, son çıkarılan KHK ile açıklama yaparak, “Terör ifadesinden kast edilen darbecilerin yaptıkları. Düzenleme 16 Temmuz sonrasını kapsamıyor. KHK düzenlemesi 15 Temmuz öncesini de kapsamıyor” dedi.

Bozdağ açıklamasında şunları söyledi;

“O gece sadece vatandaşlarımız darbe teşebbüsünü engellemedi. 668 sayılı KHK’da polis ve askerlerimiz için bir muafiyet getirildi. Vatandaşımızın burada yaptığı meşru müdafaaydı. Meşru müdafaa suç değildir. O günlerde bu konuda bir ihtiyaç olabilir. Endişe eden olabilir diye bir düzenleme yapıldı. Vatandaşlarımız için yapılmadı. 15 Temmuz demokrasi destanını yazan şehit ve gazilerimize de sorumsuzluk hali öngörülmektedir. Olay tamamen bununla ilgilidir. 668 sayılı KHK’da getirilen kural bu maddenin birinci fıkrasını oluşturuyor. Yeni madde ile getirdiğimiz kural ikinci fıkrasını oluşturuyor. Bunlar birlikte değerlendirilmeli. Eylemleri bastıranlardan bahsediliyor. Yasa 15 Temmuz’u darbe teşebbüsü olarak değerlendiriyor. Bu yeni düzenlemede buradaki hükmün aynısını tekrar ediyor. Yasa darbeye karşı mücadele edenleri kapsıyor. Başka bir anlam ifade etmiyor.

Terör ifadesinden kast edilen darbecilerin yaptıkları. Düzenleme 16 Temmuz sonrasını kapsamıyor. KHK düzenlemesi 15 Temmuz öncesini de kapsamıyor

Bu metinde bir muğlaklık yok. Anlaşılmayan hiç bir şey yok. Bu metinde eksiklikte yanlışlıkla muğlaklıkla yoktur. Bir CHP’linin yaptığı yorum üzerine yorum yapıyorlar. Bir kişi alıp çıplak gözle, kendi gözüyle okuduğunda görecektir. Yorum yapanlar ‘devamı’ diyor. Peki neyin devamı diyor. Bunların devamı diyor. 15-16 Temmuz gününe atıfta bulunuyor. Bugün darbe devam ediyor mu?”

 

Günün Haberleri

More in Güncel