Connect with us

Dünya

Brezilya eski Devlet Başkanı Lula tutuklandı

Brezilya Federal Mahkemesi tarafından mahkum edilen Brezilya eski Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva mahkumiyet kararını tanımayarak direniş kararı almıştı. Bugün ise federal polise teslim olarak tutuklandı

Hakkında pasif yolsuzluk ve kara para aklama suçlarından dava açılan Brezilya eski Devlet Başkanı Lula tutuklandı.Brezilya Federal Yüksek Mahkemesince cezası onaylanan Lula daha önce teslim olmayacağını belirterek direniş kararı almıştı.

Cuma günü kararı yerine getirmeyen Lula, geceyi Sao Paulo’daki Metal İşçileri Sendikası binasında geçirmişti.

Lula, cumartesi sabahı geçen yıl hayatını kaybeden eşi Marisa Leticia için sendika binasının önünde düzenlenen anma törenine katıldı.

Tören sırasında Federal Yüksek Mahkeme yargıcı Edson Fachin, Lula’nın hapse girmemesi için avukatlarının yaptıkları itirazı reddetti.

Sendika binası önünde toplanan kalabalığa seslenen Lula, hakkındaki suçlamaları reddederek yargıç Moro’nun kendisine karşı kanıt göstermesini istedi.

Bina önündeki işçi partililer, federal polise teslim olmak için sendika binasından araçla çıkmaya çalışan Lula’ya izin vermezken, polis yetkilileri ise Lula’nın bina içine girilerek kesinlikle alınmayacağını bildirdi.

Yerel saatle 18.45’te yaya olarak sendika binasından çıkan Lula, kendisini bekleyen federal polis yetkililerine teslim oldu.

Lula, sağlık kontrollerinin ardından Sao Paulo’daki Congonhas Havaalanı’nda hazır bekleyen federal polis uçağıyla Curitiba’deki cezaevine götürüldü.

Günün Haberleri

More in Dünya