Connect with us

Güncel

Çavuşoğlu: ABD ile ilişkilerimiz geri dönülmez sürece girebilir

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuloğlu, ABD’li Tillerson’a Fethullah Gülen’in iade edilmesini ve YPG’ye verilen silahların geri alınması gerektiğini söyledi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuloğlu “Bu iki sorunun yanı sıra bu durumun çok ciddi vahim bir durum olduğunu ve ilişkilerimizi ciddi şekilde tehlikeye sokacak bir adım olduğunu ve geri dönülmez bir sürece girebileceğimizi (Tillerson’a) açık bir şekilde söyledim” dedi.

Vancouver’daki Kuzey Kore zirvesinde ABD Dışişleri Bakanı Tillerson’la bir araya gelen Çavuşoğlu, “Afrin’de bulunan YPG/PKK teröristlerinin hem İdlib’deki gözlemcilerimize, hem Fırat Kalkanı bölgesindeki askerlerimize, hem Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensuplarına yönelik hem de Türkiye’ye yönelik saldırılarına karşılık vereceğimizi ve karşımıza kimsenin çıkmaması gerektiğini söyledik. YPG/PKK’ya yönelik alacağımız tedbirler sadece Afrin’le sınırlı olamaz, burada Münbiç ve Fırat’ın doğusu da var. Madem YPG stratejik ortağınız değil, bu desteğinizi sonlandırın, verdiğiniz silahları geri alın. Hatta seri numaralarını aldıklarını ve bu silahları toplayacaklarını söylemişlerdi. Ancak bizim şüpheci olmamız için çok sebebimiz var. Münbiç’te verilen söz tutulmadı. Rakka’da bize ve Batı Avrupa ülkelerine verilen söz tutulmadı” diye konuştu.

 

Günün Haberleri

More in Güncel