Connect with us

Güncel

Cenk Yiğiter’in avukatlık yapmasına engel

KHK ile ihraç edilen Dr. Cenk Yiğiter’in önce öğrenci olarak üniversiteye dönmesi, şimdide avukatlık yapması engellendi

KHK ile ihraç edildiği Ankara Üniversitesi’nde öğrenci olarak dönmesi engellenen Dr. Cenk Yiğiter’in bu kez de avukatlık yapması engelleniyor.

Ankara Üniversitesi’nde araştırma görevlisi Dr. Cenk Yiğiter, 7 Ocak 2017’de ilan edilen KHK ile ihraç edildi. Ardından sınavlara girerek Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünü Yiğiter’in üniversiteye öğrenci olarak girmesi ise yönetmelik değişikliğiyle engellendi.

Bakanlık: Avukatlık mesleğinin itibarını zedeler

Avukatlık yapmaya karar veren Yiğiter’in Ankara Barosu’na bağlı olarak stajyerlik süreci başladı. Türkiye Barolar Birliği, Ankara Barosu’nun staj kararını onayladı ancak Adalet Bakanlığı kararı geri gönderdi.

Adalet Bakanlığı TBB’nin staja kabulüne ilişkin kararına Ankara 10. İdare Mahkemesi’nde dava açtı ve yürütmenin durdurulmasını talep etti. Bakanlığın dava dilekçesinde, Cenk Yiğiter’in Gülen cemaatiyle bağlantılı olduğu iddia edildi. Dilekçede, Yiğiter’in avukatlık stajı yapmasının, “terörle mücadeleyi sekteye uğratacağı”, “avukatlık mesleğinin itibarını zedeleyeceği” öne sürüldü.

 

Günün Haberleri

More in Güncel