Connect with us

Kadın

Cinsel saldırı davalarında ‘iyi hal’ indirimi kaldırılıyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, cinsel saldırı davalarında “iyi hal” indiriminin kalkacağını ifade etti

Cinsel saldırı davalarında “iyi hal” indirimi sıklıkla uygulanan ve kamuoyunda tepkiye neden olan bir uygulamaydı. Başta kadınların yıllardır kaldırılması için mücadele ettiği “iyi hal” indirimi, cinsel saldırı davalarında artık uygulanamayacak. Bakan verdiği bilgide, çalışmaların sonuna gelindiğini ve düzenlemenin 2018 yılı içerisinde hayata geçeceğini söyledi.

Hürriyet’ten Meltem Özgenç’in haberine göre, Bakan Kaya, “Kadını ve çocuğu istismar edene iyi hal indirimi kaldırılacak. Bundan böyle şiddete uğrayan anne ile çocuklar da koruma altına alınacak” dedi.

“Çocuklarla ilgili mesleklerde sicil kaydı tutulacak”

Kadına şiddet konusunda teknik takip sistemine değinen Bakan Kaya, elektronik kelepçe uygulamasının zorunlu olmasını gerektiğini belirtti ve Burada sayı 30’du. Bunu 600’e çıkarıyoruz. İl sayısını da ikiden altıya yükselttik. Şiddet uygulayan faile de öfke kontrolü çalışması yapıyoruz. Pilot il olarak Ankara’da 103 kişi tedavi ediliyor” dedi.

Kaya çocuklarla ilgili meslek gruplarında hizmet veren kişilerin belli aralıklarla sicil kaydının tutulacağını da kaydetti: Bu periyodik olarak da istenecek. Düşünün cinsel istismarda bulunmuş bir öğretmenin mesleğine devam etmesi mümkün mü?”

“Kadına şiddet haberlerinin verilmesine karşıyız”

Bakan Kaya, şiddet haberlerinden rahatsız olduklarını belirterek şunları söyledi; “Kadın konukevlerinin sayısı 137. Önümüzdeki dönemde nüfusu 100 binin üzerinde olan belediyeler ve büyükşehir belediyelerine de kadın konukevi açma zorunluluğu getireceğiz. Açmayana yaptırım uygulayacağız. Reyting kaygısıyla şiddet haberlerinin verilmesine karşıyız. Bu ay içinde RTÜK ve tüm kanalların genel yayın yönetmenleriyle bu konuda bir toplantı yapacağız.”

 

Günün Haberleri

More in Kadın