Connect with us

Emek

DİSK’li işçiler: Kamu istihdamı KHK ile düzenlenemez

DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası, Şişli Belediyesi önünde bir araya gelerek, belediyede çalışan taşeron işçiler için kadro istedi ve taşeron düzenlemesinin KHK ile değil meclisten geçirilerek yapılmasını istedi

DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası üyesi işçiler, Şişli Belediyesi önünde bir araya gelerek, “Kamu istihdamı KHK ile düzenlenemez. Taşeron kaldırılsın, koşulsuz, ayrımsız kadro” dedi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Genel İş Sendikası, Şişli Belediyesi önünde eylem düzenledi. Düzenlenen eylemde, kamuda çalışan taşeron işçilerin kadroya alınmasıyla ilgili düzenlemenin KHK ile değil, meclisten geçerek yapılması istendi.

Kadro belediyede çalışan işçilerinde hakkı

DİSK Genel İş Sendikası Başkanı Remzi Çalışkan “Hükümetin açıklaması, 850 bin taşeron işçisinin kadro talebinin bir düzenlemeyle sona erdirileceği yönündeydi. Bu açıklamalar yapılmadan önce sendikalarla görüşme olmadı. Belediye işçilerinin kadro beklentisi de bu şekilde boşa çıktı. Biz bunu asla kabul etmiyoruz. Kadro belediyede çalışan taşeron ve şirket işçilerinin hakkıdır.” dedi.

Taşeron düzenlemesinin Meclis’ten kaçırıldığını belirten Çalışkan “Kadronun kanun hükmünde kararnameyle yapılacağı söylendi. Sendikalardan kaçıracaksınız, taşeron işçilerin temsilcilerinden kaçıracaksınız şimdi de Meclis’ten kaçıracaksınız biz bunu kabul etmiyoruz. Bu muhataplarıyla tartışılmalı dedik. Komisyonlar kurulmalı dedik. Taşeron işçilerin hakkı taşeronlarla taşeron işçilerin temsilcileriyle tartışılmalı öyle bir yol izlenmeli dedik. Taşeronlara kadro meselesi sendikalardan kaçıldı, şimdi de haklın iradesi olan Meclis’ten kaçırılmaya çalışılıyor” dedi.

 

Günün Haberleri

More in Emek