Connect with us

Kadın

DKH: Tek adam, tecrit ve tek tipe karşı direneceğiz

Demokratik Kadın Hareketi (DKH) KHK ile başlatılan ‘tek tip elbise’ dayatmasına karşı açıklama yaparak, “Tek adam, tecrit, tek tip elbise dayatmasına karşı kadınlar direniyor” dedi

DKH tarafından yapılan açıklamada, OHAL ve KHK’lar ile bir saltanat sürdürüldüğü belirtilerek şu ifadelere yer verildi; “Kanımız üzerinden politikalarını sürdüren saray iktidarının OHAL kapsamında yayınladığı iki yeni KHK ile tutsaklara “tek tip kıyafet” uygulaması getirildi.

Yayınlanan KHK’ya göre tutsaklara “tek tip kıyafet” saldırısı fiili olarak başlatılacağı belirlendi. KHK’da , “Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar nedeniyle cezaevinde hükümlü ve tutuklu bulunanlar, duruşmalara badem kurusu ve gri renginde tulum giyerek getirilecek

Sindirme, kimliksizleştirme, mücadeleyi kırmak adına zorla giydirmeye çalıştıkları ‘tek tip elbise’ insanlık onurunu zedeleyen faşizmi güçlendiren bir uygulamadır.” ifadeleri yer aldı.

“Tek tip işkencedir, sessiz kalmayacağız”

Açıklamada, 12 Eylül’den bu yana tek tip elbiseye, tecride ve işkenceye karşı tutsakların insanlık onurunu korumak için direndiği ve kazandığı bu seferde direnen tutsakların kazanacağı belirtilerek “Tek tip elbise işkencedir ve bizler bu işkenceye sessiz kalmayacağız.” denildi.

Açıklamada devamla şu ifadeler yer aldı; “Kadın tutsaklar bugün hapishanelerde baskıya, işkenceye, tecrite, istismara, tek tip elbiseye, üzerlerinde terörist yazan kimlik kartlarının zorla kullandırılmak istenmesine; görüş, mektup ve sosyal aktivitelerinin yasaklanmasına karşı Elazığ Hapishanesi başta olmak üzere birçok yerde açlık grevindeler. Bu uygulamalar karşısında direnişi kuşanan kadınların içerde verdikleri mücadeleyi dışarıya taşıyarak bu insanlık dışı uygulamalara karşı direneceğiz.

Geçmişten bu yana ilk hedefi işçiler, kadınlar, LGBTİ+’lar, ezilen inanç ve uluslar olan AKP bu uygulamalar ile kendine muhalif kesimleri yok etmeyi amaçlamaktadır. Yine çıkardığı son KHK’da   “terör olaylarını bastıran sivillere yargı muafiyeti” getirildi. Bizler bunun muhaliflere saldıran çetelerin cezasız kalıp aklanması demek olduğunu gayet iyi biliyoruz.  Bu KHK ile devrimciler açık bir şekilde hedef gösterilmiştir. Her fırsatta bizleri hedef gösterenler bu kez bunu meşru bir zemine oturtma gayreti ile sistematikleştiriyor. Toplumsal direnişin önünü kesmeye çalışan AKP bilmelidir ki çabaları nafile duyduğu ayak sesleri sarayını başına yıkacakların sesleridir.”

Kadınlara sokakta direniş çağrısı

“Tekçi AKP saray iktidarı bilmelidir ki tarihimiz faşist bakılara karşı direnenlerin tarihidir.” denilen açıklamada son olarak, baskı ve zulme direnen kadınların ardılları olarak bu uygulamalara bugünde sessiz kalmayacağını belirten DKH şu çağrıyı yaptı;

“Gücünü dayanışmadan, omuz omuza yürümekten ve tarihinden alan kadınlar; tek adama, tek tip elbiseye, tecrite, cinsel ulusal sınıfsal sömürüye geçit vermeyecek! Demokratik Kadın Hareketi olarak tüm kadınları kazandığımız mevzilere sahip çıkmaya tecriti, tek tipi sokaklarda parçalamaya çağırıyoruz!”

 

Günün Haberleri

More in Kadın