Connect with us

Güncel

Economist: Diyanet siyasal İslam’ın temel kurumu oldu

Economist dergisi, Diyanet’e ilişkin bir yazı yayımlayarak “Siyasal İslam’a karşı bir kontrol mekanizması olarak kurulan kurum, onun temel kurumlarından biri oldu” dedi

İngiltere dergisi Economist, bu hafta “İmamları kontrol altına almak: Türkiye’de Diyanet siyasal İslam’a teslim oluyor” başlıklı bir yazı yayımladı.

9 yaşında kız çocuklarının evlenebileceğinin açıklanmasının ardından kamuoyundaki tepkilere değinen Economist, “Diyanet’in garip ve tepki toplayan açıklamalar yapmakta üstüne yok. Diyanet şimdiye kadar yeni yıl kutlamanın, piyango oynamanın, evde köpek beslemenin, Bitcoin almanın İslam’ın kurallarına aykırı olduğunu açıkladı; ya da erkekler saçlarını boyamamalı, çiftler el ele tutuşmamalı. Ancak boşanmanın mesajla olmasına onay verdi” ifadelerini kullandı.

Economist makalesinde, “Son 10 yılda özellikle de 2016’daki başarısız darbe girişiminden beri Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İslami temellere dayanan partisi AKP devlet kurumları üzerindeki kontrolünü sıkılaştırdı, içeriden ve dışarıdan muhalefeti engelledi. Diyanet de bunlardan biri. Siyasal İslam’a karşı bir kontrol mekanizması olarak kurulan kurum, onun temel kurumlarından biri oldu” ifadelerine yer verdi.

Economist dergisi, Türkiye’de diğer Müslüman ülkelere göre şeriat kanunlarına desteğin daha az olduğunu, ancak ‘AKP yönetimi altında ülkenin hiç olmadığı kadar daha az seküler normlara bağlı olduğunu’ ifade etti.

 

Günün Haberleri

More in Güncel