Connect with us

Dünya

Ermenistan Ezidi Soykırımı’nı tanıdı

Ermenistan Parlamentosu, Irak’ta Ezidilere karşı gerçekleştirilen katliamları soykırım olarak kabul etti

Parlamento, 2014 yılında IŞİD başta olmak üzere gerici örgütler tarafından Ezidilere yönelik gerçekleştirilen katliamları soykırım olarak tanıdı.

Tasarının karar metninde şu ifadelere yer verildi:

“Ermenistan, insan hakları savunması, BM Sözleşmesi’nde dahil edilen hedef ile ilkelerine sadakatini yeniden teyit ederek, uluslararası toplumun soykırım suçunu önleme ve cezalandırma çabalarını, devletlerin milli ve dini azınlıklarının haklarına saygı duyma yükümlülüklerini önemseyerek, Ermenistan’ın ve Ermeni halkının soykırımları önleme yönelik mücadelede taahhüdünü vurgulayarak, 2014’te Irak’ta terör örgütlerinin kontrol altında bulunan bölgelerde Ezidi halkına uyguladığı soykırımı tanıyor ve şiddetle kınıyor.”

Ermenistan Parlamentosu İnsan Hakları Komisyonu Başkan Yardımcısı Rostem Mahmudyan, soykırım suçunun araştırılması için uluslararası kamuoyuna da çağrıda bulundu. Kendisi de Êzidî olan Mahmudyan şunları söyledi: “Bu korkunç suçlar, Ermeni toplumuna karşı 1915-1923 yılları arasında işlenen soykırım suçlarıyla, doğası itibariyle büyük benzerlik gösteriyor. Yasanın geçmesini sağlamak yetmez, ayrıca uluslararası topluma bu suçları araştırma çağrısı yapmak ve bu suçları işleyenlerin sorumlu tutulmasını sağlamak da önemli.”

2014 yılında DAİŞ’in Irak’ta Êzidîlere yönelik saldırıları sonucu iki binden fazla Êzidî topraklarından sürülüp mülteci olmuş, yüzlerce Êzidî rehin alınırken pek çoğu da öldürülmüştü. “

 

Günün Haberleri

More in Dünya