Connect with us

Güncel

FT: “Üniversite baskınları korkuyu körüklüyor”

Financial Times, Boğaziçi’nde savaş karşıtı öğrencilerin tutuklanmasını değerlendirerek “Türkiye’deki üniversite baskınları ifade özgürlüğüne yönelik korkuyu körüklüyor” dedi

Financial Times (FT) gazetesinden Laura Pitel imzalı haberinde, zırhlı araçların kampusa girdiği, polisin kütüphane ve yatakhanelere baskın düzenlediği, iki düzineden fazla öğrencinin gözaltına alındığı anlatıldı.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, protesto haklarını kullanan öğrenciler için sarfettiği “O komünist, o vatan haini terörist gençlere üniversitede okuma hakkı vermeyeceğiz” sözlerinin de alıntılandığı haberde, Türk yetkililerin gözaltıları, YPG desteğini bastırmak için meşru bir güvenlik önlemi olarak gördüğü belirtildi.

Haberde, Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Cihangir Öz’ün şu sözlerine de yer verildi: “Öğrenciler üniversiteye gelmek istemiyor çünkü kampüste hala sivil polis var. Herkes soruyor: Polis kütüphanede ve yatakhanelerdeyken nasıl bilimsel bir ortam yaratabiliriz?”

 

Günün Haberleri

More in Güncel