Connect with us

Makale

Gemlik taşınacak, zeytinlik alan ölecek!

696 sayılı KHK ile 107 bin nüfuslu Gemlik ilçesinin zeytinlik alana taşınmasının önünü açıldı. CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, “Bu KHK zeytinliklerin ölümüdür” dedi

Dün çıkarılan 696 sayılı KHK ile, Gemlik ilçesinin deniz kenarından daha üst bölgelere taşıma kararı verildi. Düzenlemenin zeytinlik alanların betonlaşmasının önünü açtığını söyleyen CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, “Bu KHK zeytinliklerin ölümüdür” dedi.

KHK ile Bursa’nın 107 bin nüfuslu Gemlik ilçesinin zeytinlik alana taşınmasının önü açıldı. Bakanlar Kurulu tarafından belirlenecek bir bölge orman dışına çıkarılıp Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devredilecek. Nakil ve yerleştirme konusunda yetkili de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olacak.

“Gemlik KHK’sının terörle mücadele ile ne ilgisi var?”

Taşınma konusunun daha önce de gündeme geldiği ancak Zeytin Koruma Kanunu nedeniyle zeytinlik görünen bölgelere taşınmasının önlendiği belirtildi.

CHP’li İrgil ise, “Gemlik KHK’sı zeytinliklerin ölümüdür. Zira KHK ile önü açılan betonlaşmayı kontrol edebilecek ve imar rantını durdurabilecek bir iktidar yok. KHK’ları terörle mücadele için çıkardıklarını söyleyenlere soruyorum; Gemlik KHK’sının terörle mücadele ile ne ilgisi var?” dedi.

 

Günün Haberleri

More in Makale