Connect with us

Gençlik

Gençlik örgütlerinin eylemine Kaypakkaya fotoğrafları taşındığı gerekçesiyle polis saldırdı: En az 50 gözaltı |Güncellendi

Gençlik örgütlerinin Kadıköy’de gerçekleştirmek istediği eyleme, komünist önder İbrahim Kaypakkaya’nın fotoğrafları taşındığı gerekçesiyle kitleye saldıran polis en az 50 kişiyi işkenceyle gözaltına aldı.

İstanbul Kadıköy’deki Beşiktaş İskelesi önünde, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi, Yeni Demokrat Gençlik (YDG), Devrimci Öğrenci Birliği (DÖB) ve Gençliğin Devrimci Güçleri (Dev-Güç) üyeleri, “Birleşik Gençlik Meclisi”nin ilanı öncesi, “Faşizme karşı özgürlüğümüz için birlikte yürüyoruz” şiarıyla bir araya gelerek açıklama yaptığı sırada polis saldırdı.

HDP Milletvekili Musa Piroğlu’nun da katıldığı açıklamada, gençlik örgütlerinin taşıdığı flamaların yanı sıra, İbrahim Kaypakkaya, Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, Haki Karer gibi devrimci önderlerin fotoğrafları taşındı.

Yapılan basın açıklamasında, “Birbirini besleyen ve güçlendiren bir hattın inşasının, omuz omuza yürüttüğümüz birleşik mücadeleyi yükseltmenin bu sorumluluğa yanıt olacağını görerek, gençliğin birleşik mücadelesini büyütmek ve birlikte mücadele yürütmeyi önümüze hedef olarak koyuyoruz” denildi. Gençlere çağrı yapıldı: “Gelin hep birlikte omuz omuza verelim, yeni bir dünya kurma kavgasını büyütelim, özgürlük mücadelemizi her yere ulaştıralım. Gençliğin birlikteliğinden aldığımız güçle yürüyelim.”

Alanı abluka altına alan polis, açıklama esnasında “eylemi sonlandırın” anonsu yaparak komünist önder İbrahim Kaypakkaya’nın fotoğrafları taşındığı gerekçesiyle eyleme saldırdı. Polisin saldırısında en az 50 kişi işkenceyle gözaltına alındı.

Polisin gözaltına aldığı kişileri gözaltı aracında da işkence ettiği belirtildi.

Günün Haberleri

More in Gençlik