Connect with us

Makale

Gölcük Tabiat Parkı ihalesi yargıya taşındı

Bolu’da bulunan Gölcük Tabiat Parkı’nı talana açan ihale dün düzenlendi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, talana karşı çıkarak ihalenin iptali için yargıya başvurdu

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Bolu’da bulunan Gölcük Tabiat Parkı’nın talana açılmasına karşı çıkarak dün düzenlenen ihalenin iptali için yargıya başvurdu.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakıuş Candan, konuya ilişkin açıklama yaparak, “Hepimizin belleklerinde yer eden doğa harikası Gölcük Milli Parkı’nın işletmesinin özelleştirmeye devredilmesi, konaklama kapasitesinin arttırılması için yapı yapılması doğru bir yaklaşım değil. İhalenin iptal edilmesi için dava açtık” dedi. Candan, “Bolu Belediye Başkanı’nın kiracısı olduğu kamusal bir alanı kanuna aykırı şekilde ihaleye çıkartması, kamusal alanı özelleştirmeye çalışması, Bolu Beyliği gibi davranmasının cevabını yargı verecektir” ifadelerini kullandı.

“İnşai faaliyetler ekosistemi bozacak”

Belediyenin böyle bir ihaleye yetkisi olmadığını aktaran Candan, Milli Parkın tüm halkın olduğunu ve ihaleye çıkarılamayacağını aktardı.

Gölcük Tabiat Parkı’nda yapılacak inşai faaliyetlerle telafisi mümkün olmayan zararlar verileceğini ifade eden Candan, “Ekosistemin sürekliliği, ekolojik dengenin korunması zorunluluğumuzdur. Yapılacak inşai faaliyetler ekosistemin bütünlüğünü bozacak. Yaban hayatı tahrip edilecek, konaklama kapasitesinin arttırılması ile toprak, su ve hava kirlenmesi ve benzeri çevre sorunları yaratacaktır. Gölcük’e telafisi mümkün olmayan zararlar verilmesine insan olanın vicdanı el vermez” şeklinde konuştu.

 

Günün Haberleri

More in Makale