Connect with us

Makale

Greenpeace: Alpu Termik Santrali 3 bin 200 erken ölüme yol açacak

Greenpeace, Alpu Termik Santrali’nin ÇED raporunda eksik veri kullanıldığını öne sürdü ve santralın 35 yıl çalışması halinde bölgede toplam 3 bin 200 erken ölüm yaşanacağını söyledi

Greenpeace, Eskişehir’de yapılacak Alpu Termik Santrali’nin ÇED raporunda eksik veriler olduğunu öne sürdü.

Greenpace’e göre, ÇED raporunda projenin hava kirliliğine katkısını ölçmek için yapılan modelleme çalışmasında yüzde 16 oranında eksik veri kullanıldı.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre Greenpeace Akdeniz’in, “Eskişehir’de Kömürlü Termik Santral Tehlikesi” isimli hava modellemesi raporuna göre santral, Türkiye için çok büyük bir hava kirliliği kaynağı olacak. Bölgedeki yerleşim yerleri ile ekosistemler üzerinde büyük sorunlar yaratacak. Santralın 35 yıl çalışması halinde toplam 3 bin 200 erken ölüm yaşanacak. Greenpeace Akdeniz Kampanyalar Hukuk Danışmanı Deniz Bayram, ihale öncesinde ÇED kararının iptal edilmesi gerektiğini belirterek, “Eksik ve hatalarla dolu ÇED raporu ile sağlık, tarım ve ekonomik faydayı tehdit eden termik santral projesi kurulamaz. 26 Nisan’da planlanan ihale öncesi kimsenin zarar görmemesi için ÇED kararı iptal edilsin” dedi.

 

Günün Haberleri

More in Makale