Connect with us

Makale

Hayvanları öldürenlere ağır cezalar geliyor

Yeni hazırlanan torba taslağa göre, hayvanlara işkence yapanlar ve öldürenlere 4,5 yıl, nesli yok olma tehlikesi olan hayvanları öldürenlere 7 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor

Hayvanlara yönelik işkenceyi engellemek adına hazırlanan kanun tasarısı torba taslağa dönüştürüldü. Hayvanlara işkence yapanlar ve öldürenlere 4,5 yıl, nesli yok olma tehlikesi olan hayvanları öldürenlere 7 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.

Hayvanlara yönelik işkence ve katliamlar uzun zamandır ülkenin gündemi durumuna gelmişti. Hayvan hakları savunucularının, hayvanlara yönelik işkencede cezasızlığı sürekli olarak gündemde tutmalarının ardından kamuoyu baskısı üzerine yasa tasarısı taslağı hazırlandı.

Milliyet’in ulaştığı bilgilere göre, Türk Ceza Kanunu, Ceza Muhakemesi Kanunu, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ve Kabahatler Kanunu’ndaki çok sayıda maddede de değişiklik yapıldığı ortaya çıktı.

Taslağa göre Hayvanları Koruma Kanunu’nda yapılan değişiklikler şöyle:

* Sahipli veya sahipsiz hayvana acımasız ve zalimce muamelede bulunan veya eziyet eden ya da haklı bir neden olmaksızın öldürene 4 aydan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek. Birden çok hayvana karşı bu suçu işleyenin cezası yarı oranında artırılarak 6 aydan 4.5 yıla çıkacak.

* Nesli yok olma tehlikesi altında olan bir hayvanı öldürene 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası verilecek. Birden çok hayvana karşı bu suçu işleyenin cezası yarı oranında artırılarak 4.5 yıldan 10.5 yıla kadar hapis olacak.

* Hayvanları birbirlerine zarar verecek şekilde dövüştürenler 2 aydan 2 yıla kadar hapisle cezalandırılacak.

* Sahipli hayvana karşı işlenen suçlar sahibinin şikâyetine, sahipsiz hayvanlara işlenen suçlar ise Orman ve Köy işleri Bakanlığı tarafından başsavcılığa yazılı başvurusuna bağlandı. Bakanlık bu görevi bölge müdürlükleri ile il ve ilçelerdeki taşra teşkilatları aracılığıyla yerine getirecek.

Günün Haberleri

More in Makale