Connect with us

Güncel

HDP: 100 yıl da geçse Roboski Katliamı’nı unutmayacağız

HDP Roboski Katlimı’nın yıldönümünde bir açıklama yaparak “100 yıl da geçse Roboski Katliamı’nı unutmayacağız” dedi

HDP, Roboski Katliamı’nın 6’ncı yıl dönümü vesilesiyle yaptığı açıklamada, “Roboski Katliamı’nın üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin, bu katliamın sorumlularını yargı önüne çıkarma ve cezalandırılmalarını sağlama, hesap sorma mücadelesi durmayacaktır.” ifadelerine yer verildi.

HDP MYK, “100 yıl da geçse Roboski Katliamı’nı unutmayacağız” başlıklı bir açıklama yayınladı.

“İktidar Roboski anıtını yıkarak suçunu itiraf etti”

Açıklamada, aradan geçen 6 yıl boyunca Roboski’li ailelerin, demokratik kurumların ve vicdanlı bireylerin talebinin sorumluların yargı önüne çıkarılması olduğu belirtildi ve şu ifadelere yer verildi; “Ancak askeri ve siyasi sorumlular yargı önüne çıkarılmadığı gibi, o katliamda ailesinden çok kişiyi kaybetmiş olanlara yönelik baskılar ve tutuklamalar durmadı. Roboski’de yaşayanlar 6 yıldır çeşitli defalar askeri güçlerin ve özel harekatın saldırıları ile karşı karşıya kaldı. O kişilerden biri olan Şırnak Vekilimiz Ferhat Encü de gerçekleri dile getirdiği için halen cezaevinde tutuluyor. Bu iktidar, yaptırılan Roboski Anıtı’nı bile yıktırarak suçluluğunu itiraf etmiş oldu.

Dönemin Başbakanı ve Genelkurmay Başkanı’nın işbirliği sayesinde katliamın asker, sivil, bürokrat ve siyasetçi sorumluları savcılık kararları ile korundu. Özel savaş politikalarının bir sonucu olan bu katliamın emir komuta zinciri bilinmesine rağmen sorumluların hiç birinin ifadesi dahi alınmadı. Meclis’te kurulan komisyonun AKP’li çoğunluğu, katliamın üstünün örtülmesi için raporlar yazdı.”

“Saldırılar eşit ve bir arada yaşama iradesine darbedir”

Açıklamada devamla şu ifadelere yer verildi; “O gün Roboski’yi yapan iktidar, daha sonra Cizre, Sur, İdil, Nusaybin, Şırnak, Silopi, Yüksekova gibi kentleri yakıp yıktı. Ama iktidarın düşmanlığı sadece yaşayanlara değil ölülere de yöneldi. İnsani ve ahlaki değerlerin hepsi yerle bir edilerek birçok kentte Kürt halkının mezarlıkları tahrip edildi. Son olarak Bitlis’te 267 cenaze mezarlarından çıkarıldı.

Saldırıların hepsi halklarımızın eşit ve bir arada yaşama iradesine; Kürt halkının demokrasi, özgürlük, adalet, barış ve eşitlik taleplerine indirilmiş darbelerdir.

Zaman aşımı olmayan insanlığa karşı işlenen suçları yok saymak, unutturmak ya da üstünü örtmek mümkün değildir. Roboski Katliamı’nın üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin, bu katliamın sorumlularını yargı önüne çıkarma ve cezalandırılmalarını sağlama, hesap sorma mücadelesi durmayacaktır.”

 

Günün Haberleri

More in Güncel