Connect with us

Güncel

HDP Meclis’i olağanüstü toplantıya çağırdı

HDP Meclis Grubu, KHK ile getirilen paralamiliter güçlere cezasızlık, hapishanede tutsaklara dayatılan “tek tip elbise”, yaşanan yeni ihraçlar ve STÖ’lerin kapatılmasıyla ilgili Meclis’i olağanüstü toplantıya çağırdı

HDP Meclis Grubu, KHK ile getirilen ‘tek tip kıyafet’ uygulamasına karşı Meclis’i olağanüstü toplantıya çağırdı.

HDP Grup Başkanvekilleri Filiz Kerestecioğlu ve Ahmet Yıldırım tarafından yapılan açıklamada son gelen KHK’lar ile paramiliter güçlere cezasızlığın sağlanması, hapishanelerde “tek tip kıyafet” uygulaması, yaşanan ihraçlar ve STÖ’lerin kapatılmasının Meclis’ten kaçırıldığı ifade edildi.

“Sadece iktidarının bekası hedeflenmekte”

Açıklamada, şu ifadelere kullanıldı: “Bu faşizan ve tekçi uygulamaların amacı, anayasal düzeni ortadan kaldırmak, Parlamento’yu devre dışı bırakmak ve ülkeyi OHAL rejiminde KHK’lerle yönetmektir. Yurttaşlarımızın bekleyen yüzlerce sorunu ortada dururken, TBMM’nin bir an önce tatile sokulması için gösterilen gayretlerin nedeni son KHK’lerle çok net olarak ortaya çıkmıştır.

Meclis etkisiz bir organ olarak tamamen devre dışı bırakılarak ve tepkiler görünmez kılınarak yeni sistem inşasının şahikasına varılmakta, yurttaşların can güvenliği hiçe sayılarak sadece ve sadece iktidarın bekası hedeflenmektedir.

Her yönden batağa saplanmış olan ve yolun sonunu gören iktidar, demokratik muhalefeti, halkın ve emekçilerin ekonomik gidişata itirazlarını, grevleri, direnişleri bu yolla engelleyebileceğini sanmaktadır.

TBMM’de görüşülmeden asla hayata geçirilmemesi gereken ve toplumsal yaşamın her alanını yeni baskı çemberlerine hapsetmeyi hedefleyen bu uygulamalara karşı, HDP Meclis Grubu olarak TBMM’yi acil olarak olağanüstü toplantıya çağırıyoruz.”

 

Günün Haberleri

More in Güncel