Connect with us

Güncel

HDP’den Maraş Katliamı açıklaması

HDP MYK yazılı bir açıklama yaparak Maraş Katliamı’nda yaşamını yitirenleri andı ve Alevilere yönelik yürütülen baskı, inkar, asimilasyon ve şiddet politikalarına karşı ortak mücadele çağrısı yaptı

HDP MYK, Maraş Katliamı’nın 39’uncu yılı vesilesiyle bir açıklama yayınlayarak, “Maraş Katliamı’nı unutmamak ve unutturmamak bugün de vicdani, ahlaki ve siyasi bir görevdir, sorumluluktur” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) yazılı br açıklama yayınlayarak Maraş katliamında yaşamını yitirenleri andı.

Yapılan açıklamada AKP hükümetinin bu yılda Maraş Katliamı anmalarına izin vermediği ifade edildi ve şunlar söylendi; “Din ve mezhep unsurunu kullanarak egemenlik kurmak ve sürdürmek isteyen bütün iktidarlar gibi AKP Hükümetleri de, bu katliamı aydınlatmaya dönük bir çaba göstermedi. Üzerinden 39 yıl geçmesine rağmen bu katliama zemin hazırlayanlar tespit edilip yargı önüne çıkarılmadı, failler mahkûm edilmedi. Türkiye’nin yakın tarihinde organize bir şekilde icra edilen bütün katliamlarda olduğu gibi, Maraş’ta da baş aktörler bilinmesine rağmen, konu ısrarla karanlıkta bırakıldı.”

Alevilerin eşitlik talepleri karşılanmadı

Aradan geçen 39 yılda Alevi toplumundan herhangi bir özür dilenmediğini belirtilen açıklamada, “Alevi toplumunun siyasal ve kültürel eşitlik talepleri karşılanmadı, inançlarıyla ilgili kamusal hakları tanınıp anayasal güvence altına alınmadı. Bunların hiçbiri yapılmadığı için bugün de Alevi yurttaşların evleri işaretleniyor, her türlü eşitsizlikle karşı karşıya kalıyorlar.” denildi.

Tarihin karanlık sayfalarını aydınlatacağız

Açıklamada devamla şu ifadeler yer aldı; “Alevi toplumunun talepleri ve mücadelesi bizim mücadelemizin bir parçasıdır. Bugün de eşit, ortak ve özgür bir yaşam inşasında bu mücadeleyi sürdürmek halklarımıza karşı sorumluluğumuzun bir gereğidir. Alevi yurttaşlarımızın tarih boyunca maruz kaldığı inkâr, baskı, asimilasyon ve şiddet politikalarına karşı ortak mücadele yürütmek ve ülke tarihinin bu karanlık sayfalarını aydınlatma konusundaki ısrarımızı sürdürmek kararlılığındayız.

Maraş Katliamı’nı unutmamak ve unutturmamak bugün de vicdani, ahlaki ve siyasi bir görevdir, sorumluluktur. Maraş Katliamı’nda öldürülen canlarımızı saygıyla anıyor, hepsinin acısını içimizde yaşatıyor, anıları önünde bir kez daha saygıyla eğiliyoruz.”

 

Günün Haberleri

More in Güncel