Connect with us

Güncel

HDP’li Beştaş: 22 milletvekiliyle bu vekillik düşürülmeyecek

HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, Leyla Zana’nın vekilliğinin düşürülmek istenmesine tepki göstererek “22 milletvekiliyle bu vekillik düşürülmeyecek” dedi

HDP’li Milletvekili Leyla Zana’nın “devamsızlık” gerekçesiyle milletvekilliğinin düşülmek istemesine HDP tepki gösterdi. HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, “Bu milletvekili ki 9-10 yıla yakın cezaevinde yatmış. 1994 yılında, sizin zamanında kınadığınız ama bugün çok daha ağırını yaptığınız bir şekilde milletvekilliği gasp ediliyor” dedi.

Meral Danış Beştaş Meclis’te yaptığı konuşmada, “Ortada bir Meclis faaliyeti yok, ortada milletvekilleri yok, ortada savunmayı dinleyecek bir organ yok; ortada 316 milletvekilinden 22 milletvekili var. Milletvekilinin burada bulunmasına büyük değer biçiyorum şüphesiz, saygı duyuyorum; ama o 22 milletvekiliyle bu vekillik düşürülmeyecek. Leyla Zana’nın sizden hiçbir farkı yok, burada oturan hiçbir milletvekilinden farkı yok. O, onurlu, hayatını demokrasiye, insan haklarına, hukukun üstünlüğüne, barışa adamış bir şahsiyettir ve siz büyük bir haksızlığa, tarihsel haksızlığa, hukuksuzluğa, zulme, zorbalığa, faşizme imza atacaksınız. Bu ayıp size yeter. Yarın öbür gün sizler yargılandığınızda, emin olun, sizin adil yargılanma hakkınızı ölümüne savunacağız; ama siz asla adalete yaklaşamayacaksınız. Adaletin yanından geçemiyorsunuz. Siz, şu anda kendinizi kurtarmak için her şeyi yapıyorsunuz. Savunma hakkımız gasp edilmiştir. Sayın Zana’dan özür diliyorum, biz sadece bir usulü, işlemi gerçekleştirmeyi reddediyoruz. Biz bir kadavra değiliz, biz kobay değiliz, biz İç Tüzük tartışmalarının gece yarısında üzerinde yapılacağı milletvekilleri değiliz. Hukuku da iyi biliriz, usulü de iyi biliriz; ama asıl amacın halktan gerçekleri saklamak olduğunu da çok iyi biliyoruz. Bu ayıp size yeter diyorum.” dedi.

Leyla Zana’nın vekilliğinin düşürülmesine ilişkin raporun oylamasına en az 24 saat geçtikten sonra başlanacak.

Günün Haberleri

More in Güncel