Connect with us

Güncel

HRW: Efrin yağmalanıyor, rejim rüşvet istiyor

HRW, Türkiye destekli silahlı grupların Efrin’i yağmaladığını ve Suriye rejiminin Efrin’den ayrılmak isteyenleri engellediğini açıkladı

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Ortadoğu Direktörü Lama Fakih, Suriye rejim güçlerinin kontrolündeki bölgelere girişine izin verilmeyen Efrinlilerin mallarının yağmalandığını ve ağır bir mağduriyet yaşadıklarını kaydetti. Fakih, Türkiye’ye Efrin’deki yağma ve yıkımı durdurma, rejime de Efrin’den çıkmak isteyenlerin engellenmemesi çağrısında bulundu.

HRW, yerel kaynaklara dayanarak verdiği bilgilere göre, Türkiye’nin kontrolündeki bazı köylerde ve rejim bölgesinde bulunan Efrinliler açık havada yatıyor ve ciddi bir şekilde gıda ve içme suyu sıkıntısı çekiyor.

Rejim rüşvet istiyor

HRW raporunda ayrıca Efrinlilerin rejim kontrolündeki alana girme karşılığında kendilerinden bin dolara varan miktarlarda rüşvet istendiği de belirtildi. HRW’nin konuştuğu Nubul kasabasına gitmek isteyen bir Efrinli kendilerinden kişi başına 150 bin Suriye lirası (pond) istendiğini ifade etti.

Raporda, savaş kurallarına göre çatışma dönemlerinde tarafların sivillerin güvenli yerlere geçişlerine izin vermek ve insani ihtiyaçlarını karşılamak zorunda olduğu hatırlatıldı.

 

Günün Haberleri

More in Güncel