Connect with us

Güncel

İHD: 19 Aralık katliamının sorumluları yargılanmalı

İnsan Hakları Derneği, 19 Aralık katliamının yıldönümü vesilesiyle bir açıklama yaparak, 19 Aralık katliamının sorumlularının yargılanmasını istedi

19 Aralık katliamının yıldönümü vesilesiyle açıklama yapan İHD, “19 Aralık katliamının sorumluları yargılanmalı. Zamanaşımı usulü ile uygulanan cezasızlık politikasına son verilmeli” dedi.

İnsan Haklar Derneği (İHD) Merkezi Hapishaneler Komisyonu, 19-22 Aralık 2000’de düzenlenen katliamın yıldönümü vesilesiyle yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada İHD, “hapishanelerde değişen bir şey olmadığını, yaşam hakkı ihlalleri başta olmak üzere insanlık dışı ve onur kırıcı muamelenin yapıldığı mekânlar olmaya devam ettiğini, şartların OHAL ile daha da ağırlaştığını” ifade etti.

İHD’den 11 talep

22 Haziran 2017 tarihli son İHD verilerine göre hapishanelerde toplam 357’si ağır olmak üzere 1025 hasta mahpus bulunduğu hatırlatılan bugünkü açıklamada, şu talepler dile getirildi:

* Türkiye’deki infaz rejimi mevzuatının ve politikasının uluslararası insan hakları hukukuna ve özel olarak da mahpus haklarına uygun hale getirilmesi gerekir.

* Mahpuslara uluslararası hukukun emrettiği şekilde insana yaraşır bir şekilde bir muamele gösterilmeli.

* Hapishaneler sivil denetime açık hale getirilmeli.

* Mahpuslarla ilgili olarak “ayrımcılık yasağına” aykırı düzenlemeler ve OHAL uygulamalarından vazgeçilmeli.

* “Hapis içinde hapis” anlamı taşıyan tecrit ve izolasyon uygulamalarına son verilmeli, tek kişilik İmralı Kapalı Cezaevi kapatılmalı.

* 19 Aralık katliamının sorumluları yargılanmalı. Zamanaşımı usulü ile uygulanan cezasızlık politikasına son verilmeli.

* Adalet Bakanlığı kendisinin hazırlayıp yayınladığı, sohbet hakkının düzenleyen 45/1 Nolu Genelge’yi, hiçbir mazeret ileri sürmeden derhal uygulamalı, mahpusların sosyal ve kültürel aktivitelerindeki kısıtlamalar kaldırılmalı.

* Başta yaşam hakkı ihlali, işkence ve kötü muamele iddiaları olmak üzere hapishanelerde yaşanan hak ihlalleri etkin bir şekilde soruşturulmalı ve sorumlular yargı önüne çıkarılmalı.

* Mahpusların savunma, şiddete maruz kalmama, sağlık, eğitim, beslenme, aileleriyle, avukatlarıyla ve genel olarak dış dünya ile iletişim haklarına saygı gösterilmeli.

* Mahpusların sağlığa erişim haklarının sağlanması, koruyucu sağlık hizmetlerine önem verilmesi, hastalığı olanların tedavi olanaklarından yararlanmaları için gerekli önlemlerin alınması gerekir.

* Tüm ağır hasta mahpuslar derhal serbest bırakılmalı.

 

Günün Haberleri

More in Güncel