Connect with us

Güncel

İHD Garzan Mezarlığı raporu

İHD Bitlis Şubesi, Garzan Mezarlığı’ndan 267 cenazesinin çıkarılmasına ilişkin raporunu açıkladı

İHD Bitlis Şubesi, Garzan Mezarlığı’nın yıkılarak 267 cenazesinin çıkarılmasına ilişkin bir rapor hazırladı. Raporda, “Mezarların içi boş, cenazelere ait herhangi bir kemik ya da başka bir materyale rastlanmamıştır” denildi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Bitlis Şubesi, Garzan Mezarlığı’nda 267 PKK’liye ait mezarın habersizce çıkarılarak, mezarlığın yıkılmasına ilişkin bir rapor hazırladı. Raporda, mezarlığın iş makineleriyle yıkıldığı belirtildi ve şunlar söylendi;

“Yapılan incelemede; Bitlis merkeze bağlı Yukarı Ölek köyü yakınlarında yer alan mezarlık alanının muhtemelen iş makineleri ile yıkıldığı, incelememizde mezarların içinin boş olduğu, beton ve moloz yığınının yoğun olarak görüldüğü, mezarlık alanında çok sayıda kırılmış, üzerlerinde çeşitli yazılar, semboller olan mermer parçaları ile sarı kırmızı ve yeşil renkli boyalı beton ve metal demir parçalarının varlığı tespit edilmiştir. Cenazelere ait herhangi bir kemik ya da başka bir materyale rastlanmamıştır. İnceleme esnasında kısa bir video ve fotoğraf çekimi gerçekleştirilmiştir.”

Derneğe şu ana kadar 5 ailenin başvuru yaptığı kaydedilen raporda, İHD, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ve Özgürlükçü Hukukçular Platformu’nun (ÖHP) sürece müdahil olduğu aktarıldı.

 

Günün Haberleri

More in Güncel