Connect with us

Dünya

İngiltere siber silahlar geliştiriyor

İngiltere’nin iletişim istihbaratından sorumlu kurumu GCHQ, tehdit oluşturabilecek ülkelere karşı ‘siber silahlar’ geliştirdi

İngiliz Parlamentosu’nun MI5, MI6 ve GCHQ’nin istihbarat ve güvenlik faaliyetlerinden sorumlu komitesinin (ISC) sunduğu yıllık raporda, İngiltere’nin siber savunma çalışmalarının planlanandan daha hızlı ilerlediği belirtildi.

GCHQ yeni siber silahları için “Daha önce hiç kullanılmayan, devletlere karşı mücadelede en üst teknolojiye sahip siber kabiliyetler” dedi.

The Times gazetesinin haberine göre siber silahların ayrıntıları paylaşılmadı ama geliştirilen teknolojiler arasında başka ülkelerin savaş uçaklarının, gemilerinin ve füze sistemlerinin işlevsiz hale getirilmesi, cep telefonlarındaki bilgilere erişim veya telefonların hafızalarının silinmesi gibi özellikler var.

‘Dünyaya zarar veren’ siber silahlara örnek gösterilen virüslerden biri Stuxnet. ABD ile İsrail’in geliştirdiği düşünülen virüs, İran’ın uranyum geliştirme programını hedef almıştı.

İngiltere Parlamentosu’nun istihbarat komitesi ISC dün yayımladığı rapora göre İngiliz Dış İstihbarat Servisi MI6, Rusya’nın da geniş çaplı istihbarat savaşı başlattığını duyurdu.

Günün Haberleri

More in Dünya