Connect with us

Dünya

İran’da protestolar devam ediyor

İran’da halk paramiliter güçlerin saldırılarına ve rejimin tehditlerine rağmen dün akşam yine sokaklara indi

İran rejiminin tüm tehditlerine karşın ülkenin birçok kentinde halkın eylemleri devam ediyor. Dün akşam saatlerinde sokaklara çıkan protestocular, “Diktatöre ölüm”, “İş, ekmek, özgürlük” sloganları attılar.

İran rejimi ise molla, besic (paramiliter güçler) memur ve rejim yandaşlarıyla birlikte rejimi destekleyen eylemler düzenledi.

Başkent Tahran, Îlam, Kerec, Xuzistan, Loristan, Kirmaşan, Mazenderan, İsfahan, Şiraz, Kerec, Hemedan, Ehwaz, Fars ve Xorasanî Razavî’de ise protestocular yine alanlardaydı. Bazı eylemlerde rejim güçleri ile protestocular arasında çatışmaların yaşandığı bildirildi.

Paramiliter güçler halka saldırıyor

Rejimin en fazla askeri güç yerleştirdiği yerlerin başında gelen Tahran’da dün gece de kentin birçok noktasında düzenlenen eylemlerin ardından, bu sabah ise kentin tüm meydanları ile işlek yollarına sivil polislerin yerleştirildiği bildirildi.

Kerec vileyetine bağlı Guherdeşt kentinde de rejime bağlı motosikletli güçler ve besicler halka saldırdı. Eylemcilerin de karşılık vermesi üzerine söz konusu güçlere ait çok sayıda motosiklete el konulduğu ve ateşe verildiği aktarıldı.

 

Günün Haberleri

More in Dünya