Connect with us

Kadın

Kadın Gazeteciler: 10 Ocak kutlama değil mücadele günü

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ne ilişkin açıklama yaptı

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ne ilişkin açıklama yaparak “165 gazetecinin tutuklu, en az 10 binin işsiz olduğu ve ‘dışarıda’ kalanların ise her an saldırı tehdidi altında olduğu bir ortamda bir kutlamadan çok dayanışmaya ve hakikat için direnişimizi büyütmeye ihtiyacımız olduğunun farkındayız” dedi.

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu’ndan yapılan açıklamada, “Baskı, gözaltı ve tutuklama furyası altında karşıladığımız 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü bizim için ne yazık ki kutlanacak bir gün olmaktan çok uzak. 165 gazetecinin tutuklu, en az 10 binin işsiz olduğu ve ‘dışarıda’ kalanların ise her an saldırı tehdidi altında olduğu bir ortamda bir kutlamadan çok dayanışmaya ve hakikat için direnişimizi büyütmeye ihtiyacımız olduğunun farkındayız” ifadelerine yer verildi.

Kutlamadan çok mücadele kararlığımızı yenileyeceğimiz gün

Açıklamada, “Kameramızı ve kalemimizi hakikatlerden yana tutacağız. Bu nedenle 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü bizim için bir kutlamadan çok mücadelemizin süreceğine dair kararlılığımızı yenileyeceğimiz bir gün olabilir. Yine iktidar yargısı ve medyası ne kadar arkadaşlarımızı karalamaya çalışsa da biz amaçları hakikati yazmak olan meslektaşlarımızın gazeteciliklerine tanık olduğumuzu bir kez daha yinelemek isteriz. Bu bağlamda 5 Temmuz 2016’dan beri tutuklu olan ve yarın mahkemesi görülecek KHK ile kapatılan DİHA muhabiri Şerife Oruç’un duruşmasına dikkat çekmek, tüm tutuklu meslektaşlarımız gibi, Oruç’un gazeteciliğine de tanık olduğumuzu söylemek isteriz.” denildi.

 

Günün Haberleri

More in Kadın