Connect with us

Dünya

Katalonya’da bağımsızlık yanlıları kazandı

Katalonya’da yapılan seçimlerde bağımsızlık yanlıları mecliste 70 sandalye kazanarak hükümeti kurmak için gerekli olan sayıyı sağladı

Katalonya’da yapılan seçimler bağımsızlık yanlılarının zaferiyle sonuçlandı.

İspanya’nın Katalonya Özerk Bölgesi’nde dün yapılan seçimlerin sonuçları gece geç saatlerde belli oldu. Sonuçlara göre ayrılıkçılardan Katalonya Avrupa Demokrat Partisi (PDeCAT) ile Katalonya Demokratik Uyuşma’nın (CDC) oluşturduğu Katalonya İçin Birlikte Koalisyonu 34 (yüzde 21,65), Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC) 32 (yüzde 21,39) ve Halk Birliği Adaylığı Partisi (CUP) 4 (4,45) milletvekili çıkardı.

Bağımsızlık yanlıları bu sonuçlarla mecliste 70 sandalye elde ederek, hükümeti kurmak için gerekli olan 68 sandalye sayısını geçti.

Kendilerini “Anayasacılar” olarak adlandıran birlik yanlısı partilerden Vatandaşlar (C’s) 37 (yüzde 25,36), Katalonya Sosyalist Partisi (PSC) 17 (13,88) ve Katalonya Halk Partisi (PPC) 3 (yüzde 4,24) koltuk kazandı.

Puıgdemont’a başkanlık yolu

Sonuç, bağımsızlık ilanı sonrası görevden alınan, hakkında tutuklama kararı çıkarılan Katalonya İçin Birlikte Koalisyonu lideri ve eski yerel yönetim başkanı Carles Puigdemont’a yeniden başkanlık yolunu açtı. Belçika’dan İspanya’ya dönmesi durumunda hakkında tutuklama kararı olan Puigdemont, daha önce seçimi kazanırsa Katalonya’ya döneceğini açıklamıştı.

 

Günün Haberleri

More in Dünya