Connect with us

Makale

Kurubük Koyu’nda talan ihalesi iptal edildi

Muğla’nın Datça ilçesinde bulunan Kurubük Koyu’nun talana açılmasından vazgeçildi. Özel şahıslara kiralanması için yapılacak ihale iptal edildi

Vali Yardımcısı ve Muğla Çevre Platformu (MUÇEV) Yönetim Kurulu üyesi Kamil Köten’in ihaleden vazgeçildiğine yönelik açıklaması, Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) tarafından düzenlenen bilgilendirme toplantısında da sevinçle karşılandı.

MUÇEP Datça Üyesi Mimar Faruk Şahin konuşmasında, MUÇEV’in bu konuda yetkisiz olduğunu ifade ederek Şahin, “Bırakın başka alanları, Kurubük Koyu’nda kiralamaya hiç yetkilileri yok. Çünkü burası, orman alanıdır. Datça Çevre Düzeni Planıyla koruma altındadır” dedi.

‘Böyle bir ihale olmaz’

MUÇEV’in açtığı kiralama ihalesinin Kıyı Kanunu’na, anayasal haklara, 2014 Datça Çevre Düzeni Planı’na ve doğal SİT’lerin korunmasına ilişkin doğal koruma düzenine aykırı olduğunu belirten Şahin, “Bu ihalede yer belli değil. Sadece Kurubük ibaresi yer alıyor. Harita yok, koordinat yok. Sadece 6 metrekare büfe açıklaması var. Bu büfenin nereye yapılacağı bile belli değil. Oraya kaç şezlong kurulacağından ve nelerin yapılacağına kadar bir takım özel konuların ise ihaleyi kazanan kişilerle sözleşme sırasında görüşülerek belirleneceği belirtiliyor ki, böyle bir ihale olmaz. Dolayısıyla, yaptıkları her şey yanlıştır” diye konuştu. (DHA)

 

Günün Haberleri

More in Makale