Connect with us

Dünya

Lavrentyev: PYD’nin Soçi’ye katılmasını şimdilik öngörmüyoruz

Putin’in Suriye özel Temsilcisi Lavrentyev , Soçi’de düzenlenecek olan “Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne” PYD’nin katılmasının şimdilik öngörülmediğini söyledi

Putin’in Suriye özel Temsilcisi Lavrentyev “Demokratik Birlik Partisi’nden (PYD) Kürtlerin katılımı şimdilik öngörülmüyor” ifadelerini kullandı.

Sputnik’in haberine göre, Soçi’de gerçekleştirilecek olan kongre için çok sayıda Kürt katılımcı olduğunu belirten Lavrentyev “Kürtlerin maksimum düzeyde temsil edilmesi, bir yandan da Türkiye tarafından itirazların olmaması için çaba gösterdik” dedi.

Lavrov: Katılımcılar konusunda anlaşacağız

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da dün BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura ile gerçekleştirilen görüşme sonrasında, Rusya, TC ve İran’ın bugün Kongre’nin katılımcıları konusunda anlaşacaklarını söylemişti.

Lavrov “Yarın Astana’da Kongre’de hangi kuruluşların, kimlerin olacağı konusunu ele alacağız. Rusya, Türkiye ve İran liderlerinin Soçi’de yayınladığı ortak bildiride katılımcılar konusunda üç ülkenin anlaşacağı belirtilmişti. Açıklamada Cenevre sürecinde yer alan tüm tarafları Kongre’ye davet edeceğimiz konusunda uzlaşmıştık” ifadelerini kullanmıştı.

 

Günün Haberleri

More in Dünya