Connect with us

Güncel

Mahkeme: Elazığ Hapishanesinde kimlik dayatması ‘yasal’

Elazığ Hapishanesinde dayatılan kimlik kartı uygulamasını mahkeme “yasaya uygun” buldu

Elazığ T Tipi Hapishanesinde, bir süredir tutsaklara kimlik kartı dayatılıyor. Tutsakların kimlik kartına ve hak gasplarına karşı başlattıkları açlık grevi eylemi ise 57’nci gününde devam ediyor.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, Elazığ’da tutsak bulunan Mahmut Soner Elazığ İnfaz Hakimliğine uygulamanın iptali için başvuruda bulundu. Cumhuriyet Savcılığı, konuya ilişkin kendisine görüş soran İnfaz Hakimliğine uygulamanın yasa ve yönetmenliklere uygun olduğunu bildirdi.

İnfaz Hakimliği de 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’un 8 ve 9’uncu maddelerini gerekçe göstererek, uygulamanın yasa ve yönetmenliklere uygun olduğunu savundu. İtiraz üzerine Elazığ 2’nci Ağır Ceza Mahkemesine giden dosyaya ilişkin ilgili Ağır Ceza Mahkemesi de şu kararı verdi: “Hükümlü Mahmut Soner hakkında Elazığ İnfaz Hakimliğince 26/10/2017 tarih ve 2017/2948 esas 2017/2888 karar sayılı karar ile verilen kararın olayın uygulanış biçimi ve uygulanan yasa maddeleri uyarınca usul ve yasaya uygun olduğu anlaşıldığından itirazın reddine karar verilmiştir.”

Karara gerekçe olarak da “firarı engelleme, karışıklığın önüne geçme” gibi hususlar gösterildi. Aynı gerekçelerin tek tip elbiseye de gerekçe yapılacak olması dikkat çekiyor.

 

Günün Haberleri

More in Güncel