Connect with us

Makale

Mimarlar Odası: Mülkiyeliler Birliği yık-yap kültürüne teslim oldu

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Mülkiyeliler Birliği’ndeki yıkıma ilişkin bir açıklama yaparak “Mülkiyeliler Birliği yık-yap kültürüne teslim oldu” dedi

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu, tescilli kültür varlığı olan Mülkiyeliler Birliği Misafirhanesi’nin yıkımına tepki gösterdi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin rekonstrüksiyon projeleri ve depreme dayanıklı olmadığına dair raporlar konusunda sözlü ve yazılı taleplerine rağmen Mülkiyeliler Birliği’nin belgeleri paylaşmadığı belirtildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Köklü bir kurum olan Mülkiyeliler Birliği’nin, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin hem sözlü hem de yazılı taleplerine rağmen belgeleri ve projeleri paylaşmaması, hepimizin anılarını taşıyan bir yapının gözümüzün önünde yıkılması, teknolojinin bu kadar geliştiği günümüzde, ‘kültürel mirasın yıkımları süreci’nin meşruiyetine yol açmıştır. Kimse bize ‘depreme dayanıksızdı, koruma kurulu onayı vardı, son çareydi’ açıklaması yapmasın. Bu, Atatürk Orman Çiftliği’nde benzer gerekçelerle yıkılan ve yeniden yapımı gündeme getirilen Atatürk’ün Marmara Köşkü’nün yıkımının bir benzeridir.

Mülkiyeliler Birliği’nin, ivedilikle topluma mal olmuş bu alana dair rekonstrüksiyon projelerini, ne kadar metrekare artışı yapıldığını ve deprem performansına dayanıklı olmadığına dair raporları açıklamasını beklerken, yıkımın Konur Sokak’a, Yüksel Caddesi’ne ve Mülkiyeliler Birliği’ne yakışmadığını kamuoyuna duyururuz.”

 

Günün Haberleri

More in Makale