Connect with us

Kadın

Nurcan Aslan’ın katiline ‘iyi hal’ uygulandı

Mahkeme Nurcan Arslan’ı öldüren Abdullah Melih Barış’ın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasında indirime gitti. Mahkeme “iyi hal”den cezayı müebbet cezasına çevirdi. Nurcan’ın ailesi kararı “Erkek vuruyor devlet koruyor” diyerek protesto etti

İstanbul Küçükçekmece’de 30 Ocak 2016’da,  Tokat’ın  Almus ilçesi Kurtuluş mahallesi muhtarı Abdullah Melih Barış tarafından öldürülen Nurcan Arslan davasının karar duruşması görüldü.

Mahkeme salonuna girerken Nurcan’ın ailesinin ve duruşmaya katılanların üst aramasının yapılması dikkat çekti. Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada Barış’ın avukatının davadan çekildiğine dair dilekçesi okundu.

Ardından savcı bir önceki duruşmada esasa ilişkin verdiği mütalaasını yenileyerek, Barış’ın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasını istedi.

Mütalaanın ardından söz alan Avukat Gülhan Kaya, sanığın Nurcan Arslan’ın facebook hesabını ele geçirdiğini ve arkadaşlarını tehdit ettiğini belirterek, “Bu dava diğer kadın katliamlardan farksız değil. Bu ülkede biliyoruz ki katil erkekler kadınları öldürmeden internetten ne kadar ceza alacağını hesaplıyor. Bu sanık da akli dengesinin yetersiz olduğunu iddia etti. Böyle olmadığı ortaya çıktı. Kesinlikle haksız tahrik indirimi yapılmamalı. Ağırlaştırılmış müebbetle cezalandırılmalı” dedi.

‘Kendimi kaybettim’

Mütalaaya ilişkin savunma yapan Abdullah Melih Barış, daha önce hiçbir suça karışmadığını, etrafında sevilen biri olduğunu iddia ederek şunları söyledi: “Kendisi ile bir kez birlikte olduk. Beni tehdit ediyordu ‘elimde görüntüler var, yayarım’ dedi. O’na birçok kez para gönderdim. Amacım İstanbul’dan malzeme almaktı. Sonra buluştuk. ‘Görüntüleri ver’ dedim. Görüntüleri alabilirim düşüncesi ile görüştüm. Birlikte gittik kahvaltı yaptık. Ben Nurcan’ı öldürme düşüncesi ile gelmedim. Ben kardeşimi görmeye geldim. Nurcan’dan görüntüyü alıp gidecektim. Ama param arkadaşımda kalmıştı. Nurcan bana ‘Benimle dalga mı geçiyorsun’ diyerek hakaret etmeye başladı. Sonra bir anda bu olay oldu, bir anlık öfke ile oldu. Adli Tıp raporu bana akli dengesi yerinde dese de ben 15 yıldır bipolar tedavisi görüyorum. Nurcan’ın bana hakaret etmesi ile kendimi kaybettim bu eylemi gerçekleştirdim. Ben çok pişmanım. Ben hayatımda kimseye zarar vermedim. Ben bu olayı planlamadım. Ben kesinlikle olay yerini bilmiyordum. Nurcan’ın tarifleri ile gittim. Ben İstanbul’u bilmiyorum. Pişmanım. İyi hal indirimlerinin uygulanmasını istiyorum.”

Barış’ın savunmasından sonra ara veren mahkeme, daha sonra kararını açıkladı. Barış’a önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası veren mahkeme heyeti, iyi hal indirimi uygulayarak cezayı müebbet hapis cezasına çevirdi.

Nurcan’ın ailesi kararı “Erkek vuruyor devlet koruyor” diyerek protesto etti.

Mahkeme kararına tepki gösteren Arslan’ın ailesi ve kadınlar adliye önünde tekrar bir açıklama yaptı. “Bu nasıl adalet içimiz yanıyor” diyerek isyan eden avukat Gülhan Kaya, sanığın haksız tahrik indirimi almak için çok uğraşmasına rağmen alamadığını; ancak iyi hal indirimi aldığını belirtti. Kaya, “Sanığa iyi hal indirimi uygulanmasını kabul etmiyoruz. Yargı erkekleri cesaretlendiren iyi hal indirimlerini tekrar değerlendirmeli. Kararı istinaf mahkemesine taşıyacağız” dedi. (Mezopotamya Ajansı)

 

 

Günün Haberleri

More in Kadın