Connect with us

Dünya

Pompeo’ya Erdoğan-Ruhani-Putin görüşmesi soruldu

ABD’nin yeni Dışişleri Bakanı adayı CIA Başkanı Mike Pompeo’ya, Erdoğan, Ruhani ve Putin’in fotoğrafı soruldu

Senato Dış İlişkiler Komisyonu’nda Demokrat üyesi Bob Menendez, Dışişleri Bakanı adayı Pompeo’ya; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in Suriye konulu bir toplantı sonrası birlikte çektirdikleri fotoğrafı sordu.

Menendez “Bu fotoğraf 4 Nisan’da çekildi. Bu fotoğrafta yanlış olanın ne olduğunu bana söyleyebilir misiniz” diye sordu.

Sözde bizim NATO müttefikimiz

Pompeo’nun “Senatör, bana yardım etmeniz gerekecek. Bu fotoğrafı ya da buna benzeyen bir fotoğrafı daha önce gördüm” sözleri üzerine Menendez, “Yanlış olan şey, ABD orada değil. Yanlış olan, İran, Rusya ve Türkiye -ki sözde bizim NATO müttefikimiz- yaptırım kurallarına aykırı olarak, Rusya’dan S-400 füzeleri alan Türkiye. Bizim müttefikimiz olan, İŞİD’i yenmek için sırtımızı dayadığımız Kürtler’e saldıran Türkiye. Bu üç lider Suriye’nin geleceğini konuşmak için görüşüyor ancak fotoğrafta ABD yok. Bu görüşmenin Suriye’nin geleceğini nasıl etkileyebileceğini biliyor musunuz?” diye konuştu.

Pompeo soruya yanıt olarak “Bu görüşmelerin parçası olabiliriz” dedi ve Türkiye’nin Efrin’e girmesinin durumu daha karışık hale getirdiğini vurguladı. Pompeo, güçlü bir diplomatik çaba ile bu görüşmelerde yer alabileceklerini, doğru olanın da bu olduğunu söyledi.

 

Günün Haberleri

More in Dünya