Connect with us

Dünya

PYD Yetkilisi: Soçi için 140 kişilik liste sunduk

Cizir Kantonu yetkilisi: Kuzey Suriye Federasyonu olarak Rusyalı yetkililere Soçi kongresi ile ilgili 140 kişilik bir isim listesini sunduk

Cizir Kantonu Dışişleri Konseyi Eş Başkanı Abdulkerim Omer, Soçi’de düzenlenecek olan “Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne” katılım için 140 kişilik isim listesi sunduklarını açıkladı.

Sputnik’e konuşan Omer, “Astana-8 görüşmelerinden kısa bir süre önce, yani yakın zamanda, Rusya’nın askeri ve siyasi yetkilileri Rojava’ya gelerek misafirimiz oldular. Bizle görüştüler. Görüşmenin içeriği Soçi’de yapılacak toplantıydı. Soçi ile ilgili müzakereler yaptık. Kuzey Suriye Federasyonu’nun bileşenleri ve Demokratik Özerklik Federasyonu olarak Rusyalı yetkililere Soçi kongresi ile ilgili 140 kişilik bir isim listesini sunduk. Onlar da üzerinde duracaklarını ifade ettiler. Görüşmeden birkaç gün sonra medya üzerinden Türkiye bizim kongreye katılmayacağımızı açıkladı. Bu açıklamadan sonra Demokratik Özerklik içerisinde yer alan ve dışında kalan partilerle geniş bir toplantı yaptık ve toplantı sonucunda Suriye sorununun çözümü için yapılacak tüm toplantılara katılmak konusunda hazır olduğumuzu ilan ettik. Aynı zamanda dedik ki hiç kimse şahsi olarak Soçi kongresine katılmayacak, siyasi olarak katılacak.” dedi.

 

 

Günün Haberleri

More in Dünya