Connect with us

Güncel

Sağlık Bakanlığı’ndan hassasiyet!: ‘Hamile çocuk’ listesine soruşturma

İstanbul’da bir hastaneye son 5 ayda 115 çocuğun hamile olarak gelmesi ve bunlardan 38’nin 15 yaşın altında olduğunun ortaya çıkması üzerine Sağlık Bakanlığı soruşturma başlattı

İstanbul’da bir hastanede ortaya çıkan “hamile çocuklar” listesiyle ilgili müfettiş görevlendirildi.

İstanbul’un Küçükçekmece ilçesinde Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne yaşı 18’in altında 115 çocuğun hakime olarak geldiği ve bunlardan 38’nin 15 yaşının altında olduğu ortaya çıkmıştı. Durumla ilgili ise valiliğin soruşturma izni vermediği ve durumu ortaya çıkaran memurunda sürgün edilerek hakkında inceleme başlatıldığı öğrenildi.

Durumun medyaya yansımasının ardından Sağlık Bakanlığı, soruşturma başlatıldığını duyurdu. Açıklamada, konunun daha önce incelendiği, ancak soruşturmaya gerek görülmediği, buna karşılık hassasiyet nedeniyle yeniden inceleneceği belirtildi.

Bakanlığın açıklaması şu şekilde:

“Medyada 18 yaş altı gebelik ve eksik bildirim konusuyla ilgili ‘Türkiye’yi Sarsacak Utanç Listesi’ başlıklı haber üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek görülmüştür. Haber daha önce şikâyete konu olmuş, İstanbul Sağlık İl Müdürlüğümüz tarafından incelenmiştir.

Medeni kanunun ilgili hükümleri,Erginlik, on sekiz yaşın doldurulmasıyla başlar. Evlenme kişiyi ergin kılar’ , ‘Erkek veya kadın on yedi yaşını doldurmadıkça evlenemez’ demektedir.

Ancak 181 Sayılı KHK’nın 21 inci maddesinin (a) bendine göre 18 yaş altında resmi nikahı olmayan gebelerin adli mercilere bildirimi hususu şöyle düzenlenmiştir: 18 yaş altında resmi nikahı olmayan gebeler, kamu sağlık kurum ve kuruluşlarına başvurduklarında, 15 yaşını tamamlamamış olanların (rıza olsun veya olmasın) tamamının ve 15 yaşını tamamlamış olanlarda ise cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen herhangi bir emarenin varlığı mevcut ise adli mercilere bildirimi sağlanmaktadır. Bu düzenleme uyarınca 15 yaşını doldurmuş olanların sosyal hizmet uzmanlarına bildirilmesi gerekmektedir.

Şikayete konu olan sorumlularla ilgili soruşturma açılmasına gerek olup olmadığı hususu, yukarıdaki mevzuat hükümleri uyarınca mülki idare tarafından değerlendirilmiş ve soruşturma açılmasına gerek olmadığı kararına varılmıştır.

Ancak Bakanlığımız konunun hassasiyetini dikkate alarak, konunun tekrar incelenerek soruşturulması talimatını vermiş, müfettiş görevlendirmiştir. Kamuoyunun bilgisine saygı ile sunulur.”

 

Günün Haberleri

More in Güncel