Connect with us

Güncel

Sebahat Tuncel’den Roboski mesajı

Sebahat Tuncel, Roboski Katlimı’nın 6’ncı yıl dönümü vesilesiyle bir mesaj göndererek “Katliamların aydınlatılmaması, gerçekle yüzleşmeme yeni katliamların habercisidir aynı zamanda” dedi

DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, Roboski Katliamı’nın yıldönümü vesilesiyle bir mesaj gönderdi.

Tutsak bulunan Tuncel mesajında, “Türkiye artık katliamlarla anılan bir ülke oldu. Sivas’tan Maraş’a, Gazi’den Roboski’ye katliamların hiçbiri aydınlatılmadı. Katliamların aydınlatılmaması, gerçekle yüzleşmeme yeni katliamların habercisidir aynı zamanda” dedi.

Tuncel’in mesajı şu şekilde;

“Roboski katliamının 6. yılında Roboski’li aileler halen adalet bekliyor.

Katliamın yıl dönümü nedeniyle rehin alınan belediye eş başkanları adına katliamı lanetliyor, yaşamını yitirenleri saygıyla anıyoruz. Roboski’yi unutmayan, unutturmayan Roboski’li aileler başta olmak üzere insan hakları savunucularına selamlarımızı sunuyoruz.

Türkiye artık katliamlarla anılan bir ülke oldu. Sivas’tan Maraş’a, Gazi’den Roboski’ye katliamların hiç biri aydınlatılmadı. Katliamların aydınlatılmaması, gerçekle yüzleşmeme yeni katliamların habercisidir aynı zamanda. Roboski katliamı savaş uçakları ile gerçekleşmiş, devleti yönetenlerin sorumluluğunun kesin olmasına rağmen dosya kapatılmıştır. Dosyayı kapatmak dosyayı tozlu raflara kaldırmak gerçeği, hakikati değiştirmez. Gerçek bu ülkenin savaş uçakları yurttaşlarını bombalamış, 35 canı aramızdan almıştır. Bunun hesabını vermeden, yeni bir başlangıç yapılamaz.

Bu vesile ile bir kez daha Roboski katliamı başta olmak üzere Türkiye’deki katliamların araştırılması, hesabının sorulması, yaraların sarılması için ‘Yüzleşme, Hakikat ve Adalet Komisyonu’nun’ kurulmasının gerekliliğinin altını çiziyoruz. Bizler de katliamı yapanlar açığa çıkartılıp yargılanıncaya kadar Roboski’nin hesabını sormaya devam edeceğiz…

Unutursak kalbimiz kurusun”

 

Günün Haberleri

More in Güncel