Connect with us

Güncel

Selahattin Demirtaş AKP/Erdoğan iktidarını yargıladı

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yargılandığı davanın duruşmasında, kendisini yargılamak isteyenleri yargıladı. Demirtaş, “Binali Yıldırım kadar dokunulmazlığım var, dokunulmazlık geleceğe doğru kaldırılır” dedi

Edirne F Tipi Hapishanesinde tutsak bulunan Selahattin Demirtaş,  “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret” iddiasıyla hakkında İstanbul 38. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek dava duruşmasına katılmak üzere Bakırköy Adliyesi’ne getirildi.

Duruşmaya HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, HDP milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü, Hüda Kaya, Garo Paylan, Celal Doğan, Pervin Buldan, Ahmet Yıldırım ve CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Hilmi Yarayıcı da izleyici olarak katıldı.

Hakkında çok sayıda dava bulunan Demirtaş 14 aydır hiç duruşmaya çıkmamıştı.

HDP lideri, yargıcın, “Adresiniz?” sorusuna, “Türkiye Büyük Millet Meclisi” diye yanıt verdi.

Demirtaş, AKP/Erdoğan iktidarını yargılıyor

Demirtaş, beyanına şunları söyledi; “Gelen arkadaşlara ve dışarıda bekleyenlere öncelikle teşekkür ediyorum. Bazı cümlelerimin özetle tutanağa geçmesini istiyorum. Şu anda o kısımla ilgili konuşuyorum. Sanık sıfatıyla tutuksuz olarak yargılanmama rağmen tutukluluk şartlarında çıkıyorum. 14 aydır ilk kez hakim karşısına çıkıyorum. 20’den fazla dava dosyasında tek bir defa hakim karşısına çıkmadım. İlk defa hakim huzurunda savunma yapma hakkı buluyorum. 3’ü mahkemeniz tarafından toplam 97 duruşma yapıldı hakkımda tamamı gıyabımda gerçekleşti ya da SEGBİS dayatması yapıldı. 20 civarında SEGBİS ile ifade alınması dayatıldı.”

Dokunulmazlıklarla ilgili konuşan Demirtaş beyanına şu sözlerle devam etti; “Bir milletvekilinin yargılanabilmesi için dokunulmazlığının usulüne göre kaldırılması gerekiyor. Hakkımızda açılan hiçbir soruşturmada mahkeme görevi olan denetimi yapmadı. Başvuru taleplerimiz reddedildi. Dokunulmazlıkların düzenini içeren madde denetime tabi tutulmamıştır. Bir vekilin savunma hakkı mahkeme salonunda değil mecliste başlar; bu haklarımız elimizden alındı. Benim şu an dokunulmazlığım var mı yok mu? Cevap vermenize gerek yok. Benim şu an dokunulmazlığım var. Mustafa Şentop dokunulmazlıklarımızın bu şekilde kaldırılmasının Anayasaya aykırı olduğunu itiraf etti. Bu şekilde tutuklanmam Anayasaya aykırıdır. Bu konuyu AYM’ye taşımanız gerekir”

“Binali Yıldırım kadar dokunulmazlığım var”

Demirtaş beyanlarına şöyle devam etti; “Bir milletvekilinin dokunulmazlığı kaldırılırken dönem sonuna kadar kaldırılır. Kaç fezlekeden dokunulmazlığı kaldırılacaksa dönem sonuna kadar kaldırılır. Milletvekili yargı mercine gittiği aşamada dokunulmazlığı olmaması lazım. Eğer dokunulmazlığı varsa yargı mercileri hiçbir işlem yapamaz. Bu nedenle dönem sonuna kadar kaldırılır. Kaldırılmamışsa ciddi bir hata vardır. Burada bir ucubelik var. Biz 83. maddenin tümden kaldırılmasını istiyoruz. Ama iktidar milletvekilleri kendilerinden korktuğu içini HDP’li milletvekillerini hedef göstererek açık bir siyasi sistem tesis ettiler ve yanlış tesis ettiler. Size sormak istiyorum; benim şu anda dokunulmazlığım var mı yok mu? Dokunulmazlığım var. Binali Yıldırım kadar dokunulmazlığım var. Örneğin mahkemeye hakaret etsem yapabileceğiniz tek işlem fezleke düzenleyip Meclis’e yollamak. Ben şuradan kaçmaya çalışsam kimse bana dokunamaz. Dokunulmazlığı geriye doğru kaldırdılar. Dokunulmazlık geleceğe doğru kaldırılır.”

Duruşmayı izlemek için adliye kapısında bekleyenler “Demirtaş onurumuzdur”, “Siyasi tutsaklar onurumuzdur”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları attı. Mahkeme Demirtaş ve avukatlarının davayı Anayasa Mahkemesi’ne götürme talebini karara bağlamak üzere duruşmayı 17 Mayıs’a erteledi. Demirtaş salondan, “Kendinize iyi bakın hoşçakalın” diyerek salondan ayrıldı.

Günün Haberleri

More in Güncel