Connect with us

Güncel

Seyran Demir için yapılan başvurular reddedildi

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü, kanser hastası tutsak Seyran Demir için yapılan tüm başvuruları reddetti

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre ilik kanseri ve Hepatit-B hastalığının yanı sıra boyun fıtığı ve solunum yetmezliği bulunan 30 yaşındaki hasta tutuklu Seyran Demir, dişlerinin dökülmesi ve ağızda sürekli oluşan yara nedeniyle mama ile beslenmek zorunda. İnsan hakları ve sivil toplum örgütlerinin girişimlerine rağmen bir türlü serbest bırakılmayan Seyhan için denetimli serbestlik talebiyle 8 kez başvurulan Adalet Bakanlığı, başvuruları “görevsizlik” gerekçesiyle reddetti. Aile, Seyhan’ın yaşamından endişeli.

“Yapacağımız bir şey yok” demişler!

Neslihan Demir, Bakanlığa gönderdiği dilekçede, ablasının hiç tanımadığı gizli bir tanığın ifadesi doğrultusunda tutuklandığını belirterek, “Tedavi görürken ifade vermesi için götürüldüğü karakolda ‘tutuklanma kararınız var’ denilerek cezaevine konuldu. Kardeşimi görmeye gittiğimde tanınmaz haldeydi. Günden güne erimeye de devam ediyor. Ablamın tahliye olmasını talep ediyoruz” dedi.

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif  Evleri Genel Müdürlüğü tarafından aileye gönderilen cevapta ise; “İlgili yazı ekindeki dilekçenizde; Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda hükümlü olarak bulunan ablanız Seyhan Demir’in sağlık sorunları nedeniyle kalan hapis cezasının infazını denetimli serbestlik tedbirinden faydalandırmak suretiyle tamamlanmasını talep ettiğiniz anlaşılmaktadır. Denetimli serbestlik birimlerince mahkemeler tarafından verilen kararların infazı yerine getirilmekte olup; tutuklama veya hapis cezası yerine yasal koşulların oluşması halinde denetimli serbestliğe hükmetme görev ve yetkisi bağımsız mahkemelere ve yasaların izin verdiği hallerde diğer adli makamlara tanınmıştır. Talep ile ilgili Denetimli Serbestlik Daire Başkanlığınca yapılacak bir işlem bulunmamaktadır” ifadelerine yer verilerek talep reddedildi.

 

Günün Haberleri

More in Güncel